Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Historia Filharmonii Koszalińskiej

Ozdobnik - nuty
Orkiestra symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki  jest najstarszą - powstałą w 1956 r., tego typu instytucją na Pomorzu Środkowym. Jest finansowana z budżetu Miasta Koszalina, a także dofinansowywana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Filharmonia Koszalińska organizuje ok. 150 koncertów rocznie, z czego połowa z nich stanowi koncerty symfoniczne. Jako jedna z nielicznych filharmonii w Polsce realizuje regularne koncerty w całym regionie, w sumie dla ok. 60 tys. słuchaczy rocznie. W 2006 r. orkiestra pod dyrekcją Aleksandara Marković`a, laureata I nagrody konkursu dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, a zarazem ówczesnym szefem artystycznym FK, z dużym powodzeniem wystąpiła wspólnie ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Orkiestra wielokrotnie koncertowała w Czechosłowacji, Danii, Francji, Szwecji, na Ukrainie, we Włoszech, a szczególnie często w Niemczech. W 2006 r., we współpracy z włoską operą Arena di Verona, uczestniczyła w 30-koncertowym tourne z największymi przebojami muzyki operowej. Na przestrzeni ostatnich 20 lat również wielokrotnie występowała w jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych sal europejskich - w berlińskim Konzerthaus.
Kilkukrotna retransmisja z ostatniego występu w tej sali w 2009 r., w trakcie którego została wykonana m.in. monumentalna Carmina Burana Carla Orffa, miała miejsce w telewizji EDUSAT. Z orkiestrą występowała większość czołowych polskich dyrygentów (T. Bugaj, H. Debich, J. M. Florencio Junior, J. Maksymiuk, G. Nowak, M. Pijarowski, J. Salwarowski, R. Silva, T. Strugała, J. Swoboda, K. Stryja, S. Rachoń, J. Wiłkomirski, T. Wojciechowski) oraz solistów (R. Blechacz, H. Czerny-Stefańska, K. Danczowska, S. Drzewiecki, L. Grychtołówna, B. Hesse-Bukowska, A. Hiolski, K. Jabłoński, K. Jakowicz, R. Karczykowski, I. Kłosińska, K. A. Kulka, B. Ładysz, B. Nizioł, W. Małcużyński, J. Olejniczak, P. Paleczny, E. Pobłocka, P. Pławner, R. Smendzianka, A. Szymczewska, W. Wiłkomirska, S. Woytowicz, W. Ochman). Występowali również świetni zagraniczni pianiści, laureaci Konkursów Chopinowskich: Bernard Ringeissen, Philippe Giusiano z Francji oraz Takako Takahashi z Japonii. W 2009 r. wystąpił Grigorij Żyslin, światowej sławy skrzypek i pedagog. Od 2004 r. koncertmistrzem orkiestry jest znakomity skrzypek-solista, laureat wielu znaczących konkursów polskich i zagranicznych – Natan Dondalski.
FK jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego, największej -ponad 30 koncertów, tego typu imprezy w Polsce. Festiwal ten należy również do jednych z trzech najstarszych w Polsce – do tej pory odbyły się jego 50 edycji. Koncerty festiwalu prezentowane są od czerwca do sierpnia w katedrze koszalińskiej, w której znajdują się unikatowe organy z XIX oraz w Białogardzie, Bobolicach, Darłowie, Dźwirzynie, Drawsku Pomorskim, Dźwirzynie, Mielnie, Sarbinowie i Szczecinku. Melomani mogą wysłuchać, zarówno dzieła organowe, jak i kameralne, symfoniczne oraz wokalno-instrumentalne.
Od kilku lat w sezonie letnim FK przygotowuje w przepięknym koszalińskim amfiteatrze spektakle operowe. Dotychczas zrealizowano galę operową z udziałem I. Hossy i A. Zdunikowskiego, „Toscę” G. Pucciniego, „Carmen” G. Bizeta, „Trubadura” i „Traviatę” G. Verdiego, „Carmina Burana” C. Orffa, „Straszny dwór” S. Moniuszki, galę z udziałem artystów z Accademia Teatro alla Scala z Mediolanu oraz galę z udziałem Wiesława Ochmana.
W czasie karnawału można wysłuchać szeregu koncertów prezentujących wykonawców z kręgu muzyki rozrywkowej, popularnej, filmowej, jazzowej oraz operetkowej. Dotychczas występowali m. in. H. Banaszak, G. Brodzińska, K. Dębski, W. Korcz, A. Makowicz, W. Malicki, A. Marko, A. Majewska, H. Miśkiewicz, B. Morka, J. Ptaszyn - Wróblewski, A. Rosiewicz, H. Rybotycka, K. Skrzynecka, J. Śmietana, M. Urbaniak, J. Walczyński, Z. Wodecki, J. Wójcicki oraz Skaldowie.
Od r. 2014 FK realizuje innowacyjny cykl koncertów edukacyjnych dla całych rodzin pn. „Familijny Park Sztuki”, gdzie z wykorzystaniem różnych metod i dziedzin sztuki wprowadza się początkującego melomana w świat muzyki.
Od 2015 r. FK wykonuje kilkadziesiąt koncertów kameralnych rocznie w ramach cyklu pn. „Kamerynki” – w okresie letnim na Rynku Staromiejskim w Koszalinie, oraz pn. „Muzyka dla każdego” dla mieszkańców Województwa Zachodniopomorskiego.
Orkiestra symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej nagrała 13 płyt kompaktowych. Na szczególną uwagę zasługuje płyta poświęcona twórcom koszalińskim (A. Cwojdziński, K. Rozbicki, A. Szymczewska) oraz pierwsze w historii nagranie na CD 2 koncertów fortepianowych Henryka Melcera (J. Ławrynowicz – fortepian, R. Silva – dyrygent). Płyta ta w 2007 r. stała się „Fonograficzną rewelacją roku” miesięcznika muzycznego „Muzyka 21”.
Od 2013 r. orkiestra ma swoją stałą siedzibę w nowym obiekcie. Od 2014 r. I dyrygentem gościnnym i konsultantem artystycznym jest Massimiliano Caldi.

Sponsorzy:

sponsor-firmus