Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert organowy

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie bialogard organy212.jpg

Godzina koncertu13.07.2019 r., godz. 19:00

Miejsce koncertuBiałogard, Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Opis rozszerzony:

Wykonawcy:

Eugeniusz Wawrzyniak – organy,

zespół muzyki średniowieczneRemdih (Czechy)


Eugeniusz Wawrzyniak urodził się w 1962 roku w Poznaniu. Ukończył z wynikiem bardzo dobrym poznańską Akademię Muzyczną w klasie organów profesora Romualda Sroczyńskiego. Mieszkając w Belgii od roku 1989, kontynuował studia w Konserwatorium Królewskim w Liège, a następnie w Brukseli. W 1991 r. zdobył Dyplom Premier Prix.

Koncertował w Niemczech, Holandii, Francji, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Luxemburgu, Stanach Zjednoczonych (New Haven – Connecticut ; Los Angeles – California, Nowy Jork – katedra św. Patryka) oraz  w Polsce, m.in. wielokrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Gdańsku–Oliwie. Nagrywał dla belgijskiej rozgłośni Radio 3 i Polskiego Radia. Współpracował również z Filharmonią Poznańską. Od 1990 roku Eugeniusz Wawrzyniak jest organistą tytularnym w kościele Notre Dame de Miséricorde w Charleroi. Jest również pedagogiem w Atélier Musical de Manage, gdzie prowadzi klasę organów i fortepianu. Będąc prezesem Towarzystwa Muzycznego „Concerto” oraz dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego w Marchienne - Charleroi „Festival Musical de Marchienne” (www.ammconcerto.org), Eugeniusz Wawrzyniak rozwija aktywnie działalność kulturalną w Belgii, organizując koncerty muzyki organowej, chóralnej i kameralnej z udziałem muzyków z Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady. W latach 2009 – 2013 Eugeniusz Wawrzyniak był członkiem „Concert Artist Cooperative” - amerykańskiej organizacji zrzeszającej trzydziestu wybitnych muzyków, głównie organistów z całego świata. 

Eugeniusz Wawrzyniak jest  pomysłodawcą i założycielem  zespołu  wokalno-instrumentalnego Ensemble Vocal et Instrumental CREDO, z którym nagrał 2 płyty CD. W latach 2011-2013  był trzykrotnie nominowany do tytułu „Polak Roku w Belgii” w dziedzinie kultury – konkursu organizowanego przez Radę Polonii Belgijskiej przy współpracy Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli. W październiku 2015 roku Guy Harpigny, biskup diecezji Tournai, odznaczył artystę medalem Saint-Eleuthère z okazji 25-lecia pracy artystycznej i piastowania funkcji organisty tytularnego w kościele Notre Dame de Miséricorde w Marchienne-au Pont.


Zespół Remdih wykonuje bardzo szeroki repertuar muzyki średniowiecznej a capella oraz z towarzyszeniem instrumentów z epoki. Obejmuje on utwory o charakterze świeckim i sakralnym. Występował na wielu średniowiecznych festiwalach, jarmarkach, paradach historycznych, koncertach w kościołach w Czechach, Niemczech, Luksemburgu, Węgrzech, Słowenii, Chorwacji, Danii, Szwajcarii, Litwie, Estonii, Włoszech, Francji i Polsce. Zespół współpracował z historycznymi zespołami tanecznymi, scholami gregoriańskimi oraz słoweńską grupą szermierczą.


Program:

Alexandre Guilmant (1837-1911) – Marche de procession A-dur op. 41 nr 5 

Albert Renaud (1855 – 1924) – Toccata d-moll op. 108 nr 1

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – Sonata D-dur op. 65 nr 5 (Andante-Andante con moto-Allegro maestoso)

Fryderyk Chopin (1810 - 1849) – Preludium Des-dur op. 28 nr 15 (opr. W.T. Best)

J. Christopher Pardini (*1973) - Toccata na temat Amazing Grace

*

Flemmish dance (Belgia XIV w.)

Francesco Landini (1325-1397) - Echo la primavera

Buoh všemohúci (Bohemia XIV w.)

Christus surrexit (Bohemia XV w.)

Dansse real (Francja XIV w.)

Ad honorem cum decorem (Bohemia XV w.)

Kyrialesa (Gruzja XV w.)

La Rotta (Włochy XIII w.)

Guillaume de Machaut (1300-1377) - Je vivroie liement

Deus omnipotens (Bohemia XV w.)

Festiwal Finansują:

Sponsorzy:

   sponsor-medicalbeta     sponsor-toyota     sponsor-flens     sponsor-elfa     sponsor-kuncer     sponsor-radewrosnowo

© 2020 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS