Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert organowy

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie koszalin organy2.jpg

Godzina koncertu2.08.2013 r., godz. 19:15

Miejsce koncertuKoszalin, katerda NMP

Opis rozszerzony:

Elżbieta Karolak organy
Chór z Maulbronn (Niemcy)
Jürgen Budday (Niemcy) dyrygent


Program:

Cesar Franck
1822-1890
Chorał h-moll

Paul Hindemith
1895-1963
III sonata Organowa
1. Ach Gott, wem soll ich’s klagen
2. Wach auf, mein Hort
3. So wunsch ich mir

Feliks Nowowiejski
1877-1946
VI sinfonia „Disputa”,
1. Preludio Festivo

„Liebe und Leid“
(Miłość i cierpienie)
program Chóru z Maulbronn:

John Rutter
1945
Cantate Domino (wg Psalmu 96, z Psalmfest)

Peter Cornelius
1824-1874
Liebe, Dir ergeb ich mich op. 18/1
na 2 chóry czterogłosowe (męski/żeński)

Wolfram Buchenberg
1962
Motet na 6 głosowy chór mieszany
Von 55 Engeln behütet (2008)

Johannes Brahms
1833-1897
Motet na 4-6 głosowy chór mieszany
Schaffe in mir, Gott, ein rein Herz

Branko Stark
1954
Motet na 4- 8 głosowy
(poświęcony „Maulbronner Kammerchor”)
Mein Gott, warum hast du mich verlassen? (Psalm 22)

Jan-Ake Hillerud
1938
Veni Emmanuel na 4-8 głosowy chór mieszany

Józef Świder
1930
Cantus Gloriosus


Elżbieta Karolak
Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu (w klasie organów Romualda Sroczyńskiego) oraz na Uniwersytecie Poznańskim (chemia). Od 1992 profesor macierzystej uczelni; uczy też w szkołach muzycznych Poznania. Szczególnie chętnie wykonuje muzykę dawną na instrumentach z epoki oraz muzykę francuską epoki romantyzmu i współczesną. Koncertuje także z córką Magdaleną (obój współczesny i barokowy) oraz synem Kamilem (skrzypce). Współpracuje z Filharmonią Poznańską, Orkiestrą „Amadeus” oraz różnego rodzaju chórami. Współorganizatorka i juror konkursów organowych w Poznaniu, autorka publikacji na temat zabytkowych organów na Pomorzu i w Wielkopolsce. Prowadzi audycje radiowe o muzyce organowej. Dokonała kilku nagrań płytowych na zabytkowych organach Wielkopolski. Jest kierownikiem muzycznym Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej oraz organizatorem Staromiejskich Koncertów Organowych i Kameralnych w Poznaniu. Pełni też funkcję organistki w poznańskiej kolegiacie farnej. Jej wychowankowie i studenci są laureatami nagród na krajowych i zagranicznych konkursach. Bierze udział w międzynarodowym programie wymiany pedagogicznej profesorów wyższych uczelni Erasmus/Socrates. Występuje na festiwalach organowych w Polsce oraz w innych krajach Europy. Interesuje się literaturą, zwłaszcza poezją, którą także sama pisze.


Chór Kameralny z Maulbronn
Zainteresowania chóru skupiają się głównie na repertuarze XIX i XX wieku, ale zespół ma w swym dorobku także np., uznawane za wzrocowe, Oratorium J. F. Haendla wg historycznej praktyki wykonawczej. W 1983 zespół odbył tournée po Stanach Zjednoczonych, gdzie został entuzjastycznie przyjęty m.in. w Trinity Church oraz na Wall Street w Nowym Jorku. Ponadto koncertował w Argentynie, Urugwaju, Brazylii, Izraelu, Polsce i w wielu krajach europejskich. Występował m.in. z Filharmonikami Drezdeńskimi w Rottenburgu w Dniach Muzyki Religijnej, w Passau, Stuttgarcie, Schwäb i Limburgu. W 2008 otwierał Festiwal „Gaude-Mater” w Częstochowie (Mszą h-moll Bacha). Chór uczestniczył w licznych prawykonaniach. Ma na swym koncie 19 płyt CD, w tym 9 oratoriów Haendla (Mesjasza w opracowaniu Mozarta!).


Jürgen Budday
Jest założycielem i kierownikiem artystycznym chóru kameralnego w Maulbronn „Maulbronner Kammerchors”, także kierownikiem artystycznym cyklu: „Klosterkonzerte Maulbronn” – pierwszego dziękczynnego pomnika UNESCO w Baden Württembergs. W latach 1967-74 studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie muzykę szkolną, kościelną oraz muzykologię. Od 1979 nauczał w ewangelicznym seminarium teologicznym. W 1990 zdobył z chórem kameralnym w Maulbronn I nagrodę, a także nagrodę dla najlepszego dyrygenta Międzynarodowych Dni Chóralnych w Pradze oraz szereg dalszych nagród w miastach niemieckich. Bardzo aktywny jako dyrygent i juror, w kraju i za granicą.


BILETY:
10 zł (ulgowy) i 15 zł (normalny) do nabycia:
- w dniu koncertu od godz. 18.00 przed katedrą NMP
- Biuro Turysta, ul. Andersa 2, godz. 9.30-17.00, tel. 94 342 45 11

Festiwal Finansują:

Sponsorzy:

       sponsor-toyota   sponsor-elfa  

© 2019 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS