Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert organowy

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie sarbinowo organy2.jpg

Godzina koncertu26.07.2013 r., godz. 20:20

Miejsce koncertuSarbinowo, kościół Wniebowzięcia NMP

Opis rozszerzony:

Jan Bokszczanin organy
Robert Majewski trąbka
Agnieszka Wilczyńska śpiew


Jan Bokszczanin
W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jesse E. Eschbacha. W 2006 uzyskał stopień doktora sztuki. Koncertuje w kraju i za granicą (Białoruś, Dania, Finlandia, Litwa, Niemcy, Rosja oraz USA). Współpracuje z wieloma zespołami kameralnymi i orkiestrami, m.in. z Concerto Avenna, Camerata Vistula, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Republiki Białoruskiej, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną. Nagrał piętnaście płyt CD z muzyką organową dla wytwórni: Acte Prealable, DUX, Hi-Fi i Muzyka, ARMS Records, Zakłady Płytowe, Musica Sacra Edition oraz PMA Records. Jedna z nich otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów – Niepokalanów 2000, a cztery inne były nominowane do nagrody „Fryderyki”. Jest autorem książki „Geneza i tradycje rosyjskiej muzyki organowej” (Warszawa 2001), a także redaktorem kilku dodatków nutowych zamieszczonych w periodyku „Liturgia Sacra”. Pod jego redakcją w wydawnictwie „Polihymnia” w Lublinie ukazały się cztery zeszyty z utworami Mariana Sawy (2007, 2008), w 2012 roku nakładem wydawnictwa POLIHYMNIA – „Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej”. Prowadził odczyty podczas międzynarodowych konferencji, kursy mistrzowskie (m.in. w Mińsku i Nowosybirsku), a także brał udział w obradach jury Międzynarodowego Konkursu „Young Organ Competition” w Moskwie. Jest prezesem Stowarzyszenia „ARS LIBERATA”. Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory i aranżacje. Jest dyrektorem artystycznym Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej: legionowskiego, praskiego (katedra Warszawsko-Praska), ursynowskiego oraz kilku innych cykli koncertowych. Pełni funkcję adiunkta w Filii w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.


Robert Majewski
Trębacz, kompozytor i aranżer. Pochodzi z rodziny muzycznej. Jego ojciec Henryk był trębaczem jazzowym, brat Wojciech jest pianistą. W 1987 ukończył Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Zdobył I nagrodę zespołową i I nagrodę indywidualną na konkursie „Jazz Juniors ’83” w Krakowie, występując z zespołem „New presentation”. Z tym samym zespołem w 1985 został laureatem I nagrody zespołowej w konkursie w Leverkusen-RFN. W 1990 został finalistą „Światowego Konkursu Trębaczy im. Louisa Armstronga w Waszyngtonie”. Za działalność artystyczną w 1990 otrzymał państwową nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego. Następna nagroda to „MUZYK ROKU 1990” przyznana artyście przez redakcję III Programu Polskiego Radia. W 1991 otrzymał stypendium im. Krzysztofa Komedy oraz zagrał główną rolę w filmie Andrzeja Jakimowskiego „Pogłos”, który został nagrodzony na „Jazz Film Saloon 1991” w Warszawie. W 1992 ponownie zdobył w Leverkusen I nagrodę indywidualną i tytuł „Europejskiego Jazzowego Artysty 1992”. W latach 1986-90 był solistą Big Bandu „Studio S1” Polskiego Radia, który odniósł sukcesy zagraniczne, nagrywał płyty i teleprogramy. Od 1997 jest członkiem „Jazz Baltica Ensemble”. Występuje na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych z wybitnymi jazzmanami. Nagrywał również muzykę filmową i teatralną, zapraszany przez takich twórców jak Zbigniew Preisner, Krzesimir Dębski, Jerzy Satanowski. W 2005 po śmierci swojego ojca zajął jego miejsce w zespole jazzu tradycyjnego „Old Timers”. Zajmuje się pracą pedagogiczną, prowadzi klasy trąbki i zespoły jazzowe, jest wykładowcą trąbki na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych drugiego stopnia im. F. Chopina w Warszawie. Otrzymał Odznakę Honorową Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.


Agnieszka Wilczyńska
Wokalistka jazzowa. Ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wiele lat wykładała śpiew na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej tejże uczelni. Jest laureatką I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz I nagrody na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Od kilku lat, według ankiety czytelników Jazz Forum, uznawana za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce. Brała udział w wielu festiwalach. W 2008 wystąpiła w Filharmonii Narodowej w Warszawie w koncercie z okazji 50 Jubileuszu Jazz Jamboree, w 2010 artystka wystąpiła w Nowym Jorku w Carnegie Hall, a także w Chicago Symphony Center w ramach koncertów „Frederic Chopin’s 200th Birthday Party – A Polish Jazz Celebration”. Współpracuje z czołowymi muzykami polskiej sceny jazzowej. Nagrała wiele płyt, wśród nich.: „Cicho, cicho pastuszkowie” (2007) – kolędy Włodzimierza Nahornego w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego, i szereg innych. Dwie z nich zdobyły status „Złotej Płyty”.


WSTĘP WOLNY

Festiwal Finansują:

Sponsorzy:

       sponsor-toyota   sponsor-elfa  

© 2018 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS