Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert organowy

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie sarbinowo organy2.jpg

Godzina koncertu20.08.2013 r., godz. 20:20

Miejsce koncertuSarbinowo, kościół Wniebowzięcia NMP

Opis rozszerzony:

Urszula Grahm (Szwecja) organy
Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej
Dariusz Zimnicki
dyrygent


Urszula Grahm
Jest wychowanką klasy organów prof. Feliksa Rączkowskiego w Warszawskiej Akademii Muzycznej (dyplom w 1968). Studia muzyczne uzupełniała u wybitnych organistów i pedagogów w Niemczech, Holandii, Belgii, Włoszech i Francji. Laureatka konkursu muzyki dawnej w Łodzi oraz konkursu bachowskiego w Brugge. W roku 1971 wyemigrowała do Szwecji, gdzie zajmowała się m.in. działalnością koncertową i pedagogiczną, utrzymując przy tym stały kontakt muzyczno-artystyczny z Polską. Występowała w licznych krajach Europy i w USA, dokonała wielu archiwalnych nagrań radiowych, wykonywała koncerty z orkiestrą, grała w duecie z fortepianem. Napisała wiele prac na temat polskiej i szwedzkiej muzyki organowej oraz budownictwa organowego w Szwecji. Nagrała kilka płyt kompaktowych „live”. Jest gorącą propagatorką polskiej muzyki organowej. Przez 10 lat zasiadała w Prezydium Towarzystwa Organowego w Szwecji. Otrzymała trzy nagrody kulturalne Południowej Szwecji (Scania). Koncertuje regularnie w słynnej katedrze w mieście uniwersyteckim w Lund (Szwecja), biorąc udział jako solistka w bardzo popularnych cyklach muzyki organowej.


Dariusz Zimnicki
Jest absolwentem Konserwatorium Wileńskiego oraz Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie ukończył studia u prof. Ryszarda Zimaka w klasie dyrygentury chóralnej. Doktor sztuki, obecnie adiunkt w Katedrze Dyrygentury Chóralnej macierzystej uczelni. Jako dyrygent związany jest z sześcioma chórami warszawskimi, prowadzi m.in. Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej oraz Chór Archikatedry Warszawskiej. Z obydwoma zespołami aktywnie koncertuje przygotowując bardzo zróżnicowane programy a cappella, a także dzieła wokalno-instrumentalne. Wyróżnia się licznymi inicjatywami w wykonywaniu dzieł zapomnianych i nowoodkrytych w literaturze chóralnej. Z powodzeniem występuje na krajowych i zagranicznych festiwalach oraz konkursach (otrzymał ponad 20 nagród). Jest współzałożycielem (w 2011) chóru Tibi Domine przy parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Koordynator regionalnego, ogólnopolskiego programu rozwoju chórów szkolnych „Śpiewająca Polska”. Działa prężnie jako organizator i współorganizator konkursów oraz festiwali, udziela się jako juror, prelegent i ekspert w przedsięwzięciach artystycznych na szczeblu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.


Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej
Chór tworzą w większości studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej. Debiutował w 2001 r. Dziś uważany jest za jeden z najdynamiczniej rozwijających się chórów akademickich w kraju. Działalność jego to przede wszystkim nieustanne doskonalenie warsztatu wykonawczego znajdujące swoje odbicie w żmudnym zmierzaniu się z mniej lub bardziej popularnymi klejnotami w przebogatej skarbnicy muzyki a cappella ostatnich dziesięcioleci. Z nie mniejszym zaangażowaniem zespół śpiewa dzieła uznanych mistrzów epok renesansu i romantyzmu, uzupełniając swój repertuar wielkimi formami wokalno-instrumentalnymi (m.in.: J. Brahms Niemieckie Requiem, G. Mahler II i VIII Symfonie, J. Haydn Msza nelsońska, W. A. Mozart Requiem). W ciągu 12 lat swojej działalności chór miał okazję wielokrotnie występować na krajowych i zagranicznych festiwalach oraz konkursach chóralnych, nierzadko zdobywając chlubne nagrody. Zwiedził przy tym przeszło dziesięć krajów Europy. Obecnie zespół wykonuje ponad 30 koncertów rocznie. Wielokrotnie brał udział w prestiżowych projektach z cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli organizowanych pod auspicjami macierzystej uczelni, jak również w koncertach na zaproszenie krajowych filharmonii, a także występach w przedsięwzięciach medialnych. Organizuje Mazowiecki Festiwal Chórów Akademickich Vivat Academia. Od 2004 dyrygentem chóru jest dr Dariusz Zimnicki. Kształceniem techniki wokalnej chórzystów zajmuje się Joanna Morawska. Ich pracę wspiera asystentka dyrygenta - Justyna Banaszkiewicz.


WSTĘP WOLNY

Festiwal Finansują:

Sponsorzy:

       sponsor-toyota   sponsor-elfa  

© 2019 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS