Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert organowy

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie darlowo organy2.jpg

Godzina koncertu24.08.2013 r., godz. 19:15

Miejsce koncertuDarłowo, kościół św. Gertrudy

Opis rozszerzony:

Urszula Grahm organy (Szwecja)
Chór z Kristianstadt (Szwecja)
Torbjörn Gustavsson (Szwecja) dyrygent


Urszula Grahm
Jest wychowanką klasy organów prof. Feliksa Rączkowskiego w Warszawskiej Akademii Muzycznej (dyplom w 1968). Studia muzyczne uzupełniała u wybitnych organistów i pedagogów w Niemczech, Holandii, Belgii, Włoszech i Francji. Laureatka konkursu muzyki dawnej w Łodzi oraz konkursu bachowskiego w Brugge. W roku 1971 wyemigrowała do Szwecji, gdzie zajmowała się m.in. działalnością koncertową i pedagogiczną, utrzymując przy tym stały kontakt muzyczno-artystyczny z Polską. Występowała w licznych krajach Europy i w USA, dokonała wielu archiwalnych nagrań radiowych, wykonywała koncerty z orkiestrą, grała w duecie z fortepianem. Napisała wiele prac na temat polskiej i szwedzkiej muzyki organowej oraz budownictwa organowego w Szwecji. Nagrała kilka płyt kompaktowych „live”. Jest gorącą propagatorką polskiej muzyki organowej. Przez 10 lat zasiadała w Prezydium Towarzystwa Organowego w Szwecji. Otrzymała trzy nagrody kulturalne Południowej Szwecji (Scania). Koncertuje regularnie w słynnej katedrze w mieście uniwersyteckim w Lund (Szwecja), biorąc udział jako solistka w bardzo popularnych cyklach muzyki organowej.


Torbjörn Gustavsson
Jest dyrygentem chóru i organistą kościoła Św. Trójcy w Kristiandstadt (Szwecja). Studiował muzykologię oraz historię sztuki na Uniwersytecie w Lund i Sztokholmie, następnie kontynuował studia w Akademii Muzycznej w Sztokholmie u wybitnych pedagogów i kompozytorów, jak Eric Ericsson, Gotthard Arner czy Waldemar Söderholm. W latach 1987-1989 odbył orkiestrowe studia dyrygenckie u dyrygenta Everett Lee. Od roku 1988 współpracuje z Orkiestrą Barokową Wasa, z którą wykonuje wielkie dzieła chóralne.


Trefalddighetskyrkans Kör
Chór kościoła Trójcy Świętej w Kristiandstadt (Szwecja), mieście położonym na południu Szwecji w tzw. rejonie Scania (miasto partnerskie Koszalina). Oprócz wykonywania muzyki kościelnej prowadzi od lat bardzo szeroką działalność koncertową. Szereg razy występował w transmisjach telewizyjnych i radiowych w Szwecji, odbył tournées koncertowe m.in. w Niemczech, Holandii, i Czechach – gdzie brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Bachowskim, obejmującym muzykę od śpiewów gregoriańskich aż po współczesne. Chór najchętniej wykonuje dzieła J. S. Bacha. Ma w swoim programie jego wielką Mszę h-moll, Pasję wg św. Jana i Mateusza oraz Oratoria. W roku 1997 chór zajął trzecie miejsce w konkursie muzyki chóralnej w Szwecji.


WSTĘP WOLNY

Festiwal Finansują:

Sponsorzy:

       sponsor-toyota   sponsor-elfa  

© 2019 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS