Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert symfoniczny

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie 28.03.14.jpg

Godzina koncertu28.03.2014 r., godz. 18:30

Miejsce koncertuKoszalin, nowa filharmonia

Opis rozszerzony:

Massimiliano Caldi dyrygent
Paweł Gusnar saksofon
Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej

Maurice Ravel
Menuet „Antica”
Claude Debussy
Rapsodia na saksofon i orkiestrę
Darius Milhaud
Scaramouche na saksofon i orkiestrę
Georges Bizet
Suita z opery „Carmen”
Georges Bizet
Suita „Arlezjanka”


Massimiliano Caldi   

urodził się w Mediolanie, studiował w Civica Scuola di Musica, Accademia Musicale Pescarese oraz w Accademia Chigiana w Sienie. Ukończył klasę fortepianu w Konserwatorium w Vincenza oraz klasę dyrygentury w Konserwatorium w Turynie. Studiował również kompozycję. W 1999 zdobył I nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. G. Fitelberga w Katowicach, w 1993 wygrał III Międzynarodowy Konkurs im. Dino Niculescu w Rumunii. Prowadzi ożywioną działalność dyrygencką zarówno w dziedzinie opery (m.in. Orfeusz i Eurydyka, Cyganeria, Salome, Rigoletto, La Traviata, Trubadur, Cavalleria Rusticana, Carmina Burana, Norma, Cyrulik sewilski), jak i symfoniki (współpracował z orkiestrami Fondazione Arena di Verona, Turin Teatro Regio, Palermo Teatro Massimo, I Pomeriggi Musicali, Padova e del Veneto, Fondazione Arturo Toscanini, Sinfonica della Provincia di Bari, Istituzione Sinfonica Abruzzese, Filarmonia Italiana); pełni również funkcję dyrektora artystycznego festiwalu „Musica in Valle” w Weronie. Od 2004 roku jest honorowym dyrygentem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego w Zespole Szkół Muzycznych w Katowicach, także doradcą w projektach artystycznych Hausmusik organizowanych przez Rotary International. Występował w największych salach koncertowych (Wiedeń, Linz, Petersburg, Amsterdam, Baden-Baden, Bonn, Frankfurt, Mannheim), współpracował też z Polską Orkiestrą Radiową oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej.

Paweł Gusnar

Paweł Gusnar – Artysta wszechstronny,  otwarty na różne style i formy ekspresji. Jest jednym z nielicznych saksofonistów, który z powodzeniem łączący działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Urodził się w Sosnowcu. Grę na saksofonie studiował w Akademii Muzycz-nej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich m.in. u Christiana Wirtha (Francja), Ed Bogaarda (Belgia), Lawrence’a Gwoździa (USA), Johanesa Ernsta (Niemcy). Jest laureatem I Konkursu Instrumentów Dętych (Dąbrowa Górnicza 1993) oraz zdobywcą wyróżnienia na Konkursie Zespołów Kameralnych (Wrocław 1994).

Brał udział w licznych festiwalach.  Na początku lat 90-tych związany był z orkiestrą Teatru Rozrywki w Chorzowie. W latach 1997 – 2007 współpracował z orkiestrą Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, Alex Band A. Maliszewskiego oraz Big Warsaw Band. Obecnie współpracuje z orkiestrami: Adama Sztaby, Kukla Band Zygmunta Kukli, orkiestrą Tomasza Szymusia, a także Krzysztofem Herdzinem oraz Tomaszem Filipczakiem.  Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi, m.in. Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową. Jako solista występował z orkiestrami NOSPR, Amadeus, Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Baltica, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Elbląska Orkiestra Kameralna, Royal Northern College of Music (Manchester), Orchestre Valentiana (Francja) i niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce, wykonując utwory m.in. Pendereckiego, Głazunowa, Iberta, Itturalde, Villa-Lobosa, Herdzina, Debussy’ego, Milhauda, Cascena, Łukaszewskiego, Knittla, Kowalskiego,  Przybylskiego, Gershwina, Piazzolli.

Paweł Gusnar jest wielkim propagatorem muzyki współczesnej. To właśnie do niego należy wiele prawykonań utworów współczesnych kompozytorów, m.in. Miłosza Bembinowa, Artuta Cieślaka, Grzegorza Duchnowskiego, Andrzeja Dutkiewicza, Krzysztofa Herdzina, Anny Marii Huszczy, Krzysztofa Knittla, Benedyka Konowalskiego, Pawła Łukaszewskiego, Piotra Mossa, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Penherskiego, Marii Pokrzywińskiej, Dariusza Przybylskiego, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Weroniki Ratusińskiej, Mariana Sawy, Bogusława Schaeffera, Elżbiety Sikory czy Alicji Gronau Osińskiej.

W swoim dorobku ma blisko 40 płyt, w tym pięć solowych – „New Polish Music for saxophone and organ”, „Jazz Sonatas”, „Komeda Inspirations”, „Saxophone Impressions”, „Saxophone VARIE”. Pięciokrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. W bieżącym roku, Jego najnowsza płyta z utworami polskich kompozytorów – Saxophone Varie – nowe oblicza polskiej muzyki saksofonowej, została wyróżniona nominacją do nagrody Fryderyk 2014 w Kategorii Muzyka Kameralna oraz Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej a on sam został nominowany do tytułu Artysta Roku.

Brał udział w nagraniach wielu programów radiowych i telewizyjnych m.in. dla TVP, TVN, POLSAT. 

Paweł Gusnar jest artystą firmy YAMAHA oraz D’Addario & Company RICO. Od roku 2003 zatrudniony jest jako adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi. Od października 2011 roku pełni funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego w UMFC w Warszawie. W 2011 roku otrzymał tytuł doktora sztuki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jest zapraszany do jury krajowych i międzynarodowych konkursów saksofonowych oraz jako wykładowca na kursy dla nauczycieli, studentów i uczniów organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
BILETY: 25, 30, 35 zł

Rezerwacja i sprzedaż:
- Kasa biletowa Filharmonii Koszalińskiej (tel. 94 342 62 20) w godz. 11.00-15.00
- Biuro Turysta, ul. Andersa 2 (tel. 94 342 45 11) w godz. 9.30-17.00

Sponsorzy:

       sponsor-toyota   sponsor-elfa  

© 2019 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS