Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert organowy

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie dzwirzyno organy2.jpg

Godzina koncertu21.08.2014 r., godz. 19:45

Miejsce koncertuDźwirzyno, kościół M. Bożej Uzdr. Ch.

Opis rozszerzony:

48. Międzynarodowy Festiwal Organowy

Przemysław Kapituła
organy
Zespół wokalny "Servi Domini Cantores":
ks. Zdzisław Madej
(Wrocław) tenor
ks. Paweł Sobierajski
(Katowice) tenor
o. Rafał Kobyliński SJ
(Poznań) tenor
ks. Robert Kaczorowski
(Gdańsk) baryton


Przemysław Kapituła

polski organista, impresario muzyczny, kontynuator tradycji muzycznej Archikatedry Warszawskiej. Urodził się w 1965 w Warszawie. W 1990 ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Józefa Serafina. Kształcił się u wielu europejskich pedagogów. Pobierał lekcje prywatne w zakresie gry na fortepianie u prof. Kajetana Mochtaka, Przez szereg lat współpracował z prof. Jerzym Erdmanem. Artysta regularnie koncertuje w kraju i za granicą (Argentyna, Austria, Belgia, Bułgaria, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Holandia, Hiszpania, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Urugwaj, Włochy) dając ok. 110 koncertów rocznie na najpoważniejszych europejskich festiwalach organowych. Jego recitale zagraniczne wielokrotnie bardzo pochlebnie oceniała prasa (m.in. Süddeutsche Zeitung, Musica Sacra, L’Arena, Schwabischezeitung, DNA, La Stampa, Münchner Merkum, Südkurier itd.). Artysta współpracował z solistami (m.in. B. Ładyszem, T. Żylis-Garą, Olgą Pasiecznik), chórami oraz zespołami orkiestrowymi (m.in. z Orkiestrą Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie). Specjalne miejsce w jego zainteresowaniach zajmuje twórczość wybitnych organistów polskich: Mieczysława Surzyńskiego (1866-1924; dokonał pierwszego wykonania po wojnie jego koncertu g-moll na organy i orkiestrę) i Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946). Jest kontynuatorem tradycji muzycznej związanej z Archikatedrą św. Jana w Warszawie. Jako dyrektorem Fundacji „Festiwal Muzyki Sakralnej” organizuje ok. 160 koncertów rocznie, w które gromadzą w sumie ok. 20.000 słuchaczy. Jest inicjatorem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” w Warszawie. Pomysłodawca i twórca wielu przedsięwzięć artystycznych na terenie Warszawy i Polski, m.in. cykli koncertów: „Organy Śródmieścia – Warszawski Festiwal Organowy”, „Barokowe Organy” „Wielkie Organy w Archikatedrze”. „Organy Parafii Św. Wojciecha na Woli”, „Organy Woli”. Jest również inicjatorem remontu zabytkowych organów w kościele św. Wojciecha w Warszawie. Dokonał licznych nagrań radiowych, telewizyjnych i na płyty CD. Członek Komisji Muzyki Kościelnej Archidiecezji Warszawskiej, laureat nagrody Prymasa Polski „Srebrna Piszczałka” (2009) za wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. W latach 1999-2001 był członkiem Komisji Kultury Rady Dzielnicy Wola w Warszawie. Jest wydawcą wszystkich utworów organowych Feliksa. Nowowiejskiego i M. Surzyńskiego na płytach CD. Wykładał we Włoszech na kursach mistrzowskich poświęconych interpretacji muzyki organowej.


Zespół Księży Solistów "Servi Domini Cantores":


Robert Kaczorowski
baryton, ksiądz Archidiecezji Gdańskiej, dr hab. sztuki muzycznej (wokalistyka). W 1995 ukończył studia teologiczne w Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie. W 2002 ukończył studia organowe na Wydziale Instrumentalnym w klasie prof. Bogusława Grabowskiego, zaś w 2004 – studia wokalne na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie Piotra Kusiewicza w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Doktorat sztuki muzycznej zdobył w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, zaś stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej uzyskał w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Wokalistyki Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Proboszcz parafii św. Mikołaja w Szemudzie. W swoim dorobku artystycznym ma szereg koncertów zarówno jako organista (solista i akompaniator), jak i wokalista (w repertuarze oratoryjno-kantatowym). Należy do kwintetu „Servi Domini Cantores”, który tworzą księża – absolwenci wydziałów wokalnych polskich akademii muzycznych. Współpracował z Filharmonią Bałtycką w Gdańsku (koncertował m.in. z Olgą Pasiecznik), z Zespołem Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis, Filharmonią Świętokrzyską w Kielcach, Filharmonią Szczecińską, Orkiestrą Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Orkiestrą Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku. Występuje w Polsce oraz za granicą (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, USA, Australia).


Rafał Kobyliński
tenor, jezuita. Doktorant na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach. Edukację muzyczną rozpoczął w 1994 roku na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jana Kunerta. Po trzech latach studiów podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu ojców jezuitów. Po ukończeniu studiów filozoficznych w Krakowie powrócił na Akademię Muzyczną, tym razem w Gdańsku, gdzie w 2003 roku ukończył studia w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza. W roku 2006 ukończył studia teologiczne i przyjął święcenia diakonatu, a rok później święcenia prezbiteratu.


Zdzisław Madej
tenor, dr hab. sztuki muzycznej (wokalistyka). Kapłan i duszpasterz środowisk twórczych we Wrocławiu, rektor kościoła św. Marcina we Wrocławiu, doktor filozofii; wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu i Wyższego Seminarium Duchownego Księży Salwatorianów. Stypendysta fundacji Renovabis na Stattliche Hohschule Fur Musik we Freiburgu. Referent Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej do spraw śpiewu i muzyki kościelnej w Archidiecezji Wrocławskiej. Bierze udział w licznych sympozjach i warsztatach muzyki kościelnej oraz festiwalach oratoryjno kantatowych, między innymi Vratislavia Cantans. W repertuarze posiada arie operowe i oratoryjne takich kompozytorów, jak: Mozart Mendelssohn, Bruckner, Haydn, a także arie operowe i liczne pieśni. Koncertował w Niemczech, Francji, Szwajcarii oraz USA.


Paweł Sobierajski
tenor, dr hab. sztuki muzycznej (wokalistyka), kapłan – duszpasterz środowisk twórczych diecezji sosnowieckiej, absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (doktor nauk pedagogiczno-teologicznych), Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (doktor sztuk muzycznych) oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny F. Chopina) w Warszawie (psycholog muzyki). Edukację wokalną na Wydziale Wokalno-Aktorskim katowickiej Akademii Muzycznej, ukończył w 1999 w klasie śpiewu solowego prof. Anny Kościelniak, uczennicy legendarnej Ady Sari, zdobywając dyplom z wyróżnieniem. Obecnie prowadzi klasę śpiewu solowego na tejże uczelni oraz wykłady z pedagogiki i psychologii. Jest laureatem głównych nagród międzynarodowych konkursów wokalnych w Karlowych Varach (1997) i Trnawie (1998). Ma na swym koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji. Koncertował na Litwie i na Słowacji oraz w Czechach, Austrii, Francji, Belgii i we Włoszech. W kraju współpracuje z wieloma solistami, chórami i orkiestrami, wykonując szeroki repertuar oratoryjno-kantatowy, arie operowe oraz pieśni ze światowego repertuaru. Od 2002 jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu (PSPŚ), a od 2004 roku – European Vioce Teachers Association (EVTA). Założyciel kwintetu wokalnego „Servi Domini Vantores”, utworzonego przez kapłanów diecezjalnych i zakonnych, absolwentów wydziałów wokalno-aktorskich polskich akademii muzycznych (2004). Jest także autorem publikacji naukowych z dziedziny komunikacji interpersonalnej oraz pedagogiki i psychologii muzyki.WSTĘP WOLNY

Festiwal Finansują:

Sponsorzy:

            sponsor-toyota   sponsor-projekt-kuchnia

© 2018 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS