Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert organowy

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie darlowo organy2.jpg

Godzina koncertu12.07.2014 r., godz. 19:15

Miejsce koncertuDarłowo, kościół św. Gertrudy

Opis rozszerzony:

48. Międzynarodowy Festiwal Organowy

Alessandro Bianchi
(Włochy) organy
Domkantorei St. Martin
Moguncja (Niemcy)
Karsten Storck
(Niemcy) dyrygentAlessandro Bianchi
urodzony w Como, studiował w Konserwatorium w Piacenza, gdzie w klasie prof. Luigi Toja uzyskał dyplom w zakresie gry na organach oraz kompozycji organowej. Studiował także w klasach mistrzowskich: Nicholasa Danby i Arturo Sacchettiego. Jest obecnie organistą Bazyliki św. Pawła w Północnowłoskim Cantu, dyrektorem artystycznym Towarzystwa Przyjaciół Organów tamże, oraz organistą Kościoła Anglikańskiego w Lugano. Występuje gościnnie na międzynarodowych festiwalach organowych we Włoszech, w Watykanie, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii, Austrii, Hiszpanii, na Tenerifie, w Portugalii, Rosji, na Balearach, w Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Belgii, Luxemburgu, Holandii, Czechach, Słowacji, Polsce, Rumunii, na Węgrzech, Litwie, w USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Hong-Kongu, Tajlandii, Singapurze, Australii, Południowej Afryce. Poświęca się głównie muzyce włoskiej, prowadzi klasy mistrzowskie we Włoszech, Hiszpanii, Anglii, Niemczech, Czechach, w USA, Singapurze i w Meksyku, członek jury w konkursów organowych. Grał i nagrywał dla radia i telewizji, nagrywa CD – w Europie, USA i Brazylii.


Karsten Storck
urodzony 24 kwietnia 1973 w Gütersloh, rozpoczął tam swe muzyczne wykształcenie w chórze chłopięcym u św. Pankracego, zaś w latach 1997-2003 studiował katolicką muzykę kościelną, także przez jeden semestr muzykę szkolną w Wyższej Szkole w Essen. W czasie tych studiów był stypendystą Konferencji Biskupiej – „Cusanuswerk”. Od 2002 stypendysta Międzynarodowej Akademii Organowej w Altenbergu. W 2005 złożył egzaminy w zawodzie organisty, a następnie odbył kursy mistrzowskie w różnych dyscyplinach muzycznego wykształcenia. Od 2002 do 2005 był kierownikiem muzycznym w kościele św. Wawrzyńca w Wuppertalu-Elberferdzie. Od 2005 do 2012 był katedralnym kantorem w Moguncji, prowadził tam także katedralny chór dziewczęcy, pod jego kierownictwem zespół ten znakomicie się rozwijał: zwyciężył na Festiwalu w Loreto. Nagrał trzy CD, posypały się zagraniczne zaproszenia potwierdzające świetny rozwój Chóru i jego Kierownika. W uznaniu tego kardynał Karl Lehmann powierzył Zespołowi całkowitą odpowiedzialność za muzykę w katedrze w Moguncji.


Chór katedralny St. Martin w Moguncji
został utworzony w 1987 przez katedralnego dyrygenta prof. Mathiasa Breitschafta. W jego składzie śpiewa ponad sto śpiewaczek i śpiewaków, jacy w większości już jako dzieci śpiewali w młodzieżowym chórze katedralnym. Zespół ten dzieli się na chóry dziewczęcy i chłopięcy, występują one regularnie czasie nabożeństw – na zmianę – w katedrze w Moguncji. Na katedralnych koncertach w Moguncji chór mieszany wykonuje literaturę oratoryjną i mszalną – od Bacha, „Missa Solemnis” Beethovena – aż do Benjamina Brittena, oraz prawykonania współczesnych kompozytorów niemieckich. Działają także chór dziewczęcy i chłopięcy. Chór mieszany katedry w Moguncji osiągnął poziom bardzo wysoki, chętnie współpracują z nim współcześni wybitni twórcy – nie tylko niemieccy – i znakomici dyrygenci. A także świetne orkiestry niemieckie. Dokonali wielu nagrań dla radia i telewizji, w podróżach koncertowych śpiewali dla słuchaczy we Włoszech, Izraelu, Czechach, USA, Belgii, Polsce, Anglii, Francji. Od sierpnia 2012 na czele chóru stoi maestro – „Domkapellmeister” – Karsten Storck.WSTĘP WOLNY

Festiwal Finansują:

Sponsorzy:

       sponsor-toyota   sponsor-elfa  

© 2019 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS