Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert organowy

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie koszalin organy2.jpg

Godzina koncertu11.07.2014 r., godz. 19:15

Miejsce koncertuKoszalin, katedra NMP

Opis rozszerzony:

48. Międzynarodowy Festiwal Organowy

Alessandro Bianchi
(Włochy) organy
Domkantorei St. Martin
Moguncja (Niemcy)
Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej
Karsten Storck
(Niemcy) dyrygent
Johanna Rosskopp
(Niemcy) sopran
Regina Pätzer
(Niemcy) alt
Christian Rathgeber
(Niemcy) tenor
Florian Rosskopp
(Niemcy) bas


Program:

Hans Uwe Hielscher
1945
Z Suity francuskiej:
– Prelude
– Toccata

Massimo Nosetti
1960-2013
Wariacje na temat ludowej melodii japońskiej
(Sakura: The Cherry Tree)

Louis Vierne
1870-1937
Z II symfonii organowej op. 20:
– Scherzo
– Finale

Joseph Haydn
1732-1809
Missa in Angustis („Nelson-Messe”) na chór, solistów i orkiestręAlessandro Bianchi
urodzony w Como, studiował w Konserwatorium w Piacenza, gdzie w klasie prof. Luigi Toja uzyskał dyplom w zakresie gry na organach oraz kompozycji organowej. Studiował także w klasach mistrzowskich: Nicholasa Danby i Arturo Sacchettiego. Jest obecnie organistą Bazyliki św. Pawła w Północnowłoskim Cantu, dyrektorem artystycznym Towarzystwa Przyjaciół Organów tamże, oraz organistą Kościoła Anglikańskiego w Lugano. Występuje gościnnie na międzynarodowych festiwalach organowych we Włoszech, w Watykanie, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii, Austrii, Hiszpanii, na Tenerifie, w Portugalii, Rosji, na Balearach, w Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Belgii, Luxemburgu, Holandii, Czechach, Słowacji, Polsce, Rumunii, na Węgrzech, Litwie, w USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Hong-Kongu, Tajlandii, Singapurze, Australii, Południowej Afryce. Poświęca się głównie muzyce włoskiej, prowadzi klasy mistrzowskie we Włoszech, Hiszpanii, Anglii, Niemczech, Czechach, w USA, Singapurze i w Meksyku, członek jury w konkursów organowych. Grał i nagrywał dla radia i telewizji, nagrywa CD – w Europie, USA i Brazylii.


Karsten Storck
urodzony 24 kwietnia 1973 w Gütersloh, rozpoczął tam swe muzyczne wykształcenie w chórze chłopięcym u św. Pankracego, zaś w latach 1997-2003 studiował katolicką muzykę kościelną, także przez jeden semestr muzykę szkolną w Wyższej Szkole w Essen. W czasie tych studiów był stypendystą Konferencji Biskupiej – „Cusanuswerk”. Od 2002 stypendysta Międzynarodowej Akademii Organowej w Altenbergu. W 2005 złożył egzaminy w zawodzie organisty, a następnie odbył kursy mistrzowskie w różnych dyscyplinach muzycznego wykształcenia. Od 2002 do 2005 był kierownikiem muzycznym w kościele św. Wawrzyńca w Wuppertalu-Elberferdzie. Od 2005 do 2012 był katedralnym kantorem w Moguncji, prowadził tam także katedralny chór dziewczęcy, pod jego kierownictwem zespół ten znakomicie się rozwijał: zwyciężył na Festiwalu w Loreto. Nagrał trzy CD, posypały się zagraniczne zaproszenia potwierdzające świetny rozwój Chóru i jego Kierownika. W uznaniu tego kardynał Karl Lehmann powierzył Zespołowi całkowitą odpowiedzialność za muzykę w katedrze w Moguncji.


Chór katedralny St. Martin w Moguncji
został utworzony w 1987 przez katedralnego dyrygenta prof. Mathiasa Breitschafta. W jego składzie śpiewa ponad sto śpiewaczek i śpiewaków, jacy w większości już jako dzieci śpiewali w młodzieżowym chórze katedralnym. Zespół ten dzieli się na chóry dziewczęcy i chłopięcy, występują one regularnie czasie nabożeństw – na zmianę – w katedrze w Moguncji. Na katedralnych koncertach w Moguncji chór mieszany wykonuje literaturę oratoryjną i mszalną – od Bacha, „Missa Solemnis” Beethovena – aż do Benjamina Brittena, oraz prawykonania współczesnych kompozytorów niemieckich. Działają także chór dziewczęcy i chłopięcy. Chór mieszany katedry w Moguncji osiągnął poziom bardzo wysoki, chętnie współpracują z nim współcześni wybitni twórcy – nie tylko niemieccy – i znakomici dyrygenci. A także świetne orkiestry niemieckie. Dokonali wielu nagrań dla radia i telewizji, w podróżach koncertowych śpiewali dla słuchaczy we Włoszech, Izraelu, Czechach, USA, Belgii, Polsce, Anglii, Francji. Od sierpnia 2012 na czele chóru stoi maestro – „Domkapellmeister” – Karsten Storck.Bilety: 10 i 15 zł
- Filharmonia Koszalińska w godz. 11.00-15.00
- na godzinę przed koncertem przy katedrze NMP

Festiwal Finansują:

Sponsorzy:

         sponsor-toyota   sponsor-elfa   sponsor-projekt-kuchnia

© 2018 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS