Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert organowy

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie koszalin organy2.jpg

Godzina koncertu8.08.2014 r., godz. 19:15

Miejsce koncertuKoszalin, katedra NMP

Opis rozszerzony:

48. Międzynarodowy Festiwal Organowy

Witold Zalewski
organy
Orkiestra Bałałajkowa Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki z Mińska (Białoruś)
Sergiusz Owodok (Białoruś) dyrygent


Program:

Louis Vierne
1870-1937
Symfonia organowa op. 20
Allegro – Choral – Scherzo – Cantabile – Finale


Orkiestra Bałałajkowa
Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku


Piotr Czajkowski
1840-1893
Taniec błaznów z muzyki
do wiosennej bajki A. Ostrowskiego Snieguroczka

Aleksander Mosołow
1900-1973
Fantazja na temat rosyjskiej pieśni ludowej Wieczernij zwon (Wieczorny dzwon)

Izaak Dunajewski – A. Cygankow
1900-1955
Oj, cwietiot kalina (Kwitnie kalina)

A. Cygankow Introdukcja i czardasz

W. Gorodowskaja Walc rosyjski

W. Semenow Fantazja muzyczna Kalina krasnaja ku pamięci W. Szukszyna (Kalina czerwona)

W. Gorodowskaja Fantazja koncertowa na temat rosyjskiej piosenki ludowej Wyjdu na ulicu (Wyjdę na dwór)

W. Gorodowskaja Wariacje koncertowe na temat rosyjskiej piosenki ludowej Kalinka malinka

S. Ledowski Fantazja na temat kozackiej piosenki ludowej Cziornyj woron (Czarny kruk)Witold Zalewski

ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów Jana Jargonia. Od roku 1995 pełni funkcję I organisty w Królewskiej Katedrze na Wawelu. Jako solista koncertuje regularnie w najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, Tokio Metroplitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Irkucku, Istambule i Moskwie. Jest wykładowcą na Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z praktyki liturgicznej oraz organów. Od 1998 jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Pełnił rolę organisty w czasie pielgrzymek papieskich. Zajmuje się propagowaniem muzyki organowej przez współorganizowanie wielu festiwali i koncertów. W 2011 wyróżniony został przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem „Pro eclesia et Pontifice”. W roku 2012 otrzymał stopień doktora sztuki.


Sergiusz Owodok
jest absolwentem Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku gdzie z wyróżnieniem ukończył dwa kierunki: dyrygentury orkiestrowej oraz akordeonu, zdobywając tytuł magistra. W 1996 przy tejże uczelni kończy asystenturę (odpowiednik studiów doktoranckich w polskim szkolnictwie wyższym). W latach 1985-2000 wykładał w Państwowym Koledżu Muzycznym w Baranowiczach. W tym czasie zakłada kilka różnych orkiestr akordeonowych (na akordeony guzikowe, a także klawiszowe), orkiestrę rosyjskich instrumentów ludowych oraz orkiestrę symfoniczną. Jest wielokrotnym laureatem Ogólnokrajowych Konkursów Zespołów Orkiestrowych. Od roku 2000 pracuje w Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Mińsku na fakultecie sztuki muzycznej – jako docent katedry twórczości ludowo-instrumentalnej. Wykłada następujące przedmioty: „Klasa orkiestrowa”, „Dyrygentura”, „Orkiestracja”, „Aranżacja komputerowa”. Kierownik przedmiotowo-metodycznej komisji dyrygentury orkiestrowej i orkiestracji. Jest autorem licznych aranżacji, orkiestracji i transkrypcji na różne instrumenty i zespoły orkiestrowe. Ma na swym koncie wiele nagród Rektora Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki, a także odznaczeń państwowych.


Orkiestra Bałałajkowa
Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku

została utworzona w 1975 roku. Od 2003 zespołem kieruje Sergiusz Owodok. Orkiestra liczy 40 osób, wśród których są zarówno studenci Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki, jak i wykładowcy tejże uczelni. Orkiestra składa się z następujących grup: domry – małe, altowe, basowe (ogółem 17 wykonawców), bałałajki – prymy, sekundy, altowe, kontrabasowe (ogółem 9 wykonawców), flet, klarnet, akordeony guzikowe i klawiszowe oraz perkusja. Orkiestra ma w repertuarze ponad 150 utworów różnych, w różnych stylach i gatunkach muzycznych. Zespół prowadzi aktywną działalność koncertową, regularnie występując we wszystkich rejonach Republiki Białoruskiej, oraz na festiwalach międzynarodowych.Bilety: 10 i 15 zł
- Filharmonia Koszalińska w godz. 11.00-15.00
- na godzinę przed koncertem przy katedrze NMP

Festiwal Finansują:

Sponsorzy:

         sponsor-toyota   sponsor-elfa   sponsor-projekt-kuchnia

© 2018 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS