Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert symfoniczny

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie 03.04.15.jpg

Godzina koncertu3.04.2015 r., godz. 18:30

Miejsce koncertuKoszalin, Filharmonia Koszalińska

Opis rozszerzony:

Wojciech Czepiel dyrygent
Hubert Rutkowski fortepian
Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej

Johannes Brahms
Uwertura „Tragiczna” op. 81
Robert Schumann Koncert fortepianowy a-moll op. 54
Piotr Czajkowski IV symfonia f-moll op. 36

W programie utwory wielkich  kompozytorów XIX wieku. Koncert rozpocznie majestatyczna i bardzo poważna uwertura Brahmsa. Dźwięki fortepianu wraz z ciepłym brzmieniem klarnetu w koncercie Schumanna przywołają w słuchaczu radosne, romantyczne uczucia. Ostatecznie emocje buduje dramaturgiczna symfonia, której tematy przywodzą myśli o niezwyciężonym fatum ciążącym nad człowiekiem. 


Wojciech Czepiel

Dyrygent i skrzypek, urodzony 12 stycznia 1959 w Nowym Targu.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat pod kierunkiem ojca. Jako piętnastolatek był skrzypkiem orkiestry All Antico w Liceum Muzycznym w Krakowie. Wraz z zespołem zdobył w 1974 I nagrodę na Konkursie Orkiestr Kameralnych im. Herberta von Karajana w Berlinie. Tam też miał okazję grać pod batutą samego mistrza. Naukę gry na skrzypcach kontynuował u Antoniego Cofalika. W 1976 zdobył IV nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu. Rok później znalazł się w półfinale Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Studia skrzypcowe odbył w klasie Kaji Danczowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jednocześnie grał w Polskiej Orkiestrze Kameralnej. Studia dyrygenckie ukończył z wyróżnieniem w 1984 pod kierunkiem Krzysztofa Missony w krakowskiej uczelni.

Jako dyrygent zadebiutował w 1981 z Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 1982-84 był asystentem dyrygenta i koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, w latach 1984-86 dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, od 1986 do 1990 dyrygentem Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej. W sezonie 1990/91 pracował jako drugi dyrygent wFilharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, zaś w latach 1991-94 był wicedyrektorem i dyrygentem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, nagrywa również dla takich firm fonograficznych, jak Europa Musica ("Michael Haydn: Symphonien", "Giovanni Paisiello: La Passione di Gesù Cristo"), POLmusic ("Penderecki"), Denon ("Chopin Fantasy"), Polskie Nagrania ("Miłosz Magin"), Pro Musica Camerata ("Johann Michael Haydn: Symfonie"), DUX ("Ignacy Jan Paderewski: Symfonia h-moll 'Polonia'", "Rodrigo: Concierto de Aranjuez, Fantasia para un gentilhombre", "Współcześni kompozytorzy Krakowa", "Piotr Czajkowski: V Symfonia e-moll", "Walaciński, Stachowski, Penderecki, Moszumańska-Nazar, Bujarski"), Akademia Muzyczna w Krakowie ("Bujarski, Stachowski, Lutosławski", "Dotknięcie żywiołu"), Polskie Radio ("Kurpiński: Te Deum, Dankowski: Requiem").

Wojciech Czepiel od 1996 do 2006 był dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie.  Do 2013 roku dyrektorem artystycznym i dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Bejrucie.

Strona internetowa artysty: www.wojciechczepiel.comHubert Rutkowski

Ważnym momentem w karierze Huberta Rutkowskiego było dokonanie nagrań płytowych dzieł fortepianowych Juliana Fontany, przyjaciela i ucznia F. Chopina oraz utworów Teodora Leszetyckiego dla wytwórni Acte Préalable (2007, 2008). W Roku Chopinowskim 2010 artysta zrealizował nagranie "Pupils of Chopin" z muzyka uczniów F. Chopina dla wytwórni NAXOS. Od tego czasu prowadzi aktywną działalność koncertową w większości krajów Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej i USA. Hubert Rutkowski występował m.in. w ramach Schleswig Holstein Musik Festival, Festiwalu "Raritäten der Klaviermusik" Schloss vor Husum, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz Międzynarodowego Festiwalu im. Artura Rubinsteina w Łodzi.

Pianista jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn. Muzykę kameralną studiował pod kierunkiem prof. Krystyny Borucińskiej. Po ukończeniu studiów w Warszawie odbył studia doktoranckie na macierzystej uczelni pod kierunkiem prof. Alicji Palety-Bugaj. W latach 2005-2010 odbył mistrzowskie studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie prof. Jewgenija Koroliova.

Jest zdobywcą wielu nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach pianistycznych, m.in.: Nagroda Główna - Konkurs Chopinowski w Hanowerze (2007); Wyróżnienie "Medalla per Unanimitat" – 52. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Marii Canals w Barcelonie (2006); I nagroda - Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny w Warszawie (2000); III nagroda - Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Wilnie (1999).

Hubert Rutkowski jest założycielem i prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie.

W kwietniu 2010 objął stanowisko profesora Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, jako jeden z najmłodszych profesorów tej uczelni. Od listopada 2011 prowadzi również klasę fortepianu w Hochschule für Künste w Bremen.BILETY: 25, 30, 35 zł
Sprzedaż: kasa biletowa Filharmonii Koszalińskiej w godz. 11.00-15.00

Sponsorzy:

         sponsor-toyota   sponsor-elfa   sponsor-projekt-kuchnia

© 2018 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS