Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert muzyki francuskiej

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie 17.04.15.jpg

Godzina koncertu17.04.2015 r., godz. 19:00

Miejsce koncertuKoszalin, Filharmonia Koszalińska

Kup bilet

Opis rozszerzony:

Najpiękniejsze francuskie piosenki

CONCERT DE LA CHANSON FRANÇAISE

Koncert w ramach XII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej REFLEKTOR

Monika Węgiel
śpiew
Maciej Osada-Sobczyński dyrygent
Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej

W programie:
„Cyganeria” („La Boheme”),
„Bez miłości nie ma nic” („La Goualante Du Pauvre Jean”), 
„Martwe liście” („Les feuilles mortes”),
„Nie opuszczaj mnie,” („Ne me quitte pas”),
„Piosenka starych kochanków” („La chanson des vieux amants”),
„Życie na różowo”, („La vie en rose”),
„Czekanie me to ty, („Je N'Attendais Que Vous”) ,
„Nic a nic” („Non, Je Ne Regrette Rien”),
„Akordeonista” („L'accordeoniste”),
„Padam, padam”,
„Tłum” („La foule”)
„Hymn miłości” („L'hymne a l'amour”)
„Miłość i więcej nic” („Quand on a que l'amour”)

Wiosenny wieczór na jednej z tętniących życiem paryskich uliczek. Rozsiane w centrum miasta kameralne kawiarenki i dobiegający z nich gwar, a pośród niego igrający ze zmysłami, nieśmiało dobiegający do naszych uszu dźwięk akordeonu, gitary i śpiew pięknej nieznajomej.

W ten niepowtarzalny klimat kraju nad Sekwaną, paryskiej cyganerii i niespełnionych namiętności przeniosą nas dziś za sprawą piosenki francuskiej muzycy Orkiestry Symfonicznej. Oto bowiem melodia płynąca  pośród przechadzającego się po bulwarze Saint Germain czy po Polach Elizejskich tłumu wkracza do Filharmonii i staje się naszym udziałem za sprawą dzisiejszego koncertu. Muzyka wykonywana oryginalnie na kilku instrumentach zostanie wzbogacona, niemożliwymi do zagrania w ulicznej codzienności, kwestiami kilkunastu instrumentów. I właśnie z tego względu jest to koncert niezwykły – ogromne możliwości jakie daje Orkiestra Symfoniczna wykorzystane zostaną bowiem do wykonania muzyki niesymfonicznej. Orkiestrze tej dyrygować będzie Maciej Osada-Sobczyński, który jest zarazem autorem aranżacji oraz dyrektorem artystycznym rozpoczynającego się wraz z niniejszym koncertem XII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej REFLEKTOR. Dodatkowo oczekiwać Państwo mogą genialnych, efektownych i mieniących się barwami francuskiej flagi, interpretacji aktorskich w wykonaniu gwiazdy tegorocznej edycji festiwalu, którą jest Monika Węgiel. Atrakcją wieczoru będzie również gościnny występ wybitnego akordeonisty Marcina Krzyżanowskiego.

Prosimy więc przenieść się już teraz oczyma wyobraźni do Paryża i raczyć się każdą nutą melodii z repertuaru artystów takich, jak Edith Piaf, Charles Aznavour czy Jacques Brel. Przed Państwem niezapomniany wieczór z piosenką francuską!


Monika Węgiel
absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Aktualnie jest aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie. Współpracuje także z innymi teatrami w Polsce. W 2011 zagrała główną rolę w musicalu „Cabaret” wystawianym przez Nowy Teatr w Słupsku. Oprócz kariery aktorskiej, z ogromną pasją rozwija swój talent estradowy. Występuje w licznych koncertach, w tym w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Krakowskiej, Auli Auditorium Maximum UJ a także na festiwalach: Summer Music Festival w Wieliczce oraz Europejski Festiwal im. J. Kiepury w Krynicy. W roku 2009 r. w Filharmonii Krakowskiej odbyła się premiera koncertu „Triumf życia i miłości", podczas którego Monika Węgiel wykonała największe przeboje Edith Piaf, Jacquesa Brela, Ewy Demarczyk i Czesława Niemena. Koncert został zarejestrowany przez TVP Kraków i wielokrotnie emitowany. W roku 2010 Jacek Cygan napisał dla niej dwie piosenki, do których muzykę skomponował Jerzy Sobeńko. Utwory te prezentowane są debiutanckiej płycie Moniki Węgiel pt. „Carte blanche".

Maciej Osada-Sobczyński
Koszalinianin. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi na wydziale Teorii Muzyki i Kompozycji. Autor muzyki do ponad 30 realizacji teatralnych i filmowych. Z filharmonią koszalińską współpracuje jako aranżer (m.in. „Zespół VOX – symfonicznie” oraz „Koncert Świąteczny 2013”) oraz jako pianista. Od wielu lat promuje w regionie muzykę jazzową tworząc formację Osada Jazz Quartet i działając w jazzowym stowarzyszeniu muzycznym. Wspólnie z żoną Ewą prowadzą działalność sceniczną, twórczą i pedagogiczną.


Kilka słów o Festiwalu...

XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Aktorskiej  „REFLEKTOR”
to cykliczna impreza organizowana przez instytucje kulturalne Koszalina – Pałac Młodzieży, Bałtycki Teatr Dramatyczny, Filharmonię Koszalińską oraz Radio Koszalin. W 2015 r. festiwal odbędzie się 17-19.04.2015 r. Uczestnikami są młodzi ludzie pasjonujący się teatrem, aktorstwem oraz piosenką. Wykonywane na naszym festiwalu piosenki aktorskie łączą te trzy żywioły sztuki. Festiwal gromadzi zarówno zawodowców – studentów aktorstwa i musicalu, aktorów i śpiewaków – jak i amatorów zafascynowanych piosenką aktorską. Utwory francuskie są bardzo mocno obecne w piosence aktorskiej na wszystkich muzycznych scenach w kraju. Młodzi ludzie chętnie wzorują się na francuskich mistrzach takich jak Charles Aznavour, Aristide Bruant, Edith Piaf, Georges Moustaki, Georges Brassens, Jacques Brel, czy Joe Dassin. Aby podkreślić wyjątkowość tej edycji festiwalu, a także dać uczestnikom możliwość doświadczenia mistrzostwa w aktorskiej interpretacji piosenki do wykonania własnego recitalu zaprosiliśmy Monikę Węgiel.

Festiwal „Reflektor” wciąż się rozwija, obejmuje swoim działaniem coraz więcej instytucji naszego miasta –  w tym roku zaprosiliśmy do współpracy Filharmonię Koszalińską, która w swojej siedzibie towarzyszyć będzie Monice Węgiel podczas jej występu na koncercie inauguracyjnym. Współpraca wszystkich instytucji a także nasz niezwykły koncert filharmoniczny pięknie wpisze się w obchody 750-lecia miasta Koszalina. Całość oprawy muzycznej koncertu Moniki Węgiel to twórcza praca koszalinianina – Macieja Osada-Sobczyńskiego, który wykona aranżacje wszystkich utworów oraz jako dyrygent  poprowadzi koszalińskich filharmoników.

Kolejny raz festiwal Reflektor gości również w Polskim Radiu Koszalin. W studiu im. Czesława Niemena odbędzie się uroczysty koncert pt. „Gala Laureatów”, podczas którego wręczone zostaną nagrody oraz  wystąpią wszyscy nagrodzeni uczestnicy. Całość koncertu będzie rejestrowana i zostanie wydana w postaci płyty CD.

Z ogromną satysfakcją obserwujemy rozwój naszego festiwalu. Każda kolejna edycja gromadzi większą ilość uczestników z terenu całej Polski. Program festiwalu wzbogacamy o imprezy towarzyszące podnoszące atrakcyjność imprezy również na polu integracyjnym środowiska. Dbamy o to, aby corocznie zapraszać mistrza piosenki aktorskiej, który jest przewodniczącym jury oraz prezentuje swój recital.
BILETY: 25, 30, 35 zł
Sprzedaż: kasa biletowa Filharmonii Koszalińskiej w godz. 11.00-15.00

Sponsorzy:

       sponsor-toyota   sponsor-elfa  

© 2019 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS