Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

IV Międzynarodowy Festiwal Tanga Argentyńskiego

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie tlo.jpg

Godzina koncertu9.05.2015 r., godz. 18:30

Miejsce koncertuKoszalin, Filharmonia Koszalińska

Kup bilet

Opis rozszerzony:

IV Międzynarodowy Festiwal Tanga Argentyńskiego Arte Tango 2015
Szymon Morus dyrygent
Paweł A. Nowak akordeony, bandoneon, akordina
Giovanni Eredia (Włochy) & Sigrid Van Tilbeurgh (Francja) - para taneczna
Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej

W części I m.in. "Menuet i Badinerie" J. S. Bacha, walc "Maskarada" oraz "Taniec z Szablami" A. Chaczaturiana, "Arię" i "La valse a Margaux" R. Galliano oraz kompozycje Pawła A. Nowaka
W części II - tango: Astor Piazzolla (Oblivion, Primavera portena, Ballet tango), Richard Galliano oraz tak znane tanga jak m.in. Por una cabeza


Szymon Morus
Po ukończeniu studiów w klasie skrzypiec dra hab. Andrzeja Kacprzaka pogłębiał wiedzę muzyczną na Wydziale Dyrygentury Symfoniczno-Operowej Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Wojciecha Rajskiego. Nominowany do nagrody Młody Twórca Kultury 2012. Współdziała z instytucjami kulturalnymi Wybrzeża. Jako Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane prowadzi ożywioną działalność artystyczną na terenie województwa pomorskiego. Jako dyrygent współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną, Sinfoniettą Consonus oraz Polską Filharmonią Bałtycką. Jest pomysłodawcą i organizatorem cieszących się dużym zainteresowaniem cyklicznych projektów m.in.: „Gdańskich Impresji Muzycznych”, „Coś klasycznego dla Żaka Gdańskiego” czy „Otwieramy bramy muzyki”. W kwietniu 2013 razem z Orkiestrą Kameralną Progress wziął udział w międzynarodowym projekcie upamiętniającym 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim, z powodzeniem prezentując podczas koncertu w Berlinie Requiem Niemieckie Johannesa Brahmsa oraz Ocalałego z Warszawy Arnolda Schönberga. W październiku 2013 r. prowadząc gościnnie Sinfoniettę Consonus, dokonał rejestracji albumu zatytułowanego Explorations for keyboard and orchestra, w którym partię solową wykonywał sam Jordan Rudess - klawiszowiec legendarnego zespołu Dream Theater. Szymon Morus stale propaguje muzykę współczesną młodych, polskich kompozytorów, dokonując szeregu prawykonań w tym m.in.: Phantasmagoria, Fickle plans Pawła Kwapińskiego, Przemawiam językiem zrozumiałym dla wszystkich Justyny Kowalskiej Lasoń, On the edge of conciousness Przemysława Schellera, Fonemy Kaszubskie Karola Nepelskiego, czy In Credo Agnieszki Stulgińskiej. Od października 2013 r. związany z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki. W sezonie artystycznym 2014/2015 dyrygent-rezydent Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Jest założycielem, dyrygentem i dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej Progress – młodego, dynamicznego, obchodzącego w br. jubileusz 5-lecia zespołu, który począwszy od 2009 r. bierze udział w znaczących wydarzeniach muzycznych na terenie całego Pomorza.

Paweł A. Nowak
Akordeonista, pedagog, kompozytor, aranżer i popularyzator akordeonu. Pochodzi z muzykalnej rodziny, co wpłynęło na zainteresowanie muzyką już od najmłodszych lat. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 9 lat. Jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki (klasa akordeonu K. Olczaka i prof. E. Rosińskiej). Obecnie pracuje jako nauczyciel akordeonu w bytowskiej filii Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Słupsku. Od początku swej edukacji Paweł A. Nowak brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach oraz konkursach akordeonowych, na których zdobył łącznie 16 nagród i wyróżnień. Na swoim koncie ma liczne nagrania dla radia i telewizji oraz 9 albumów płytowych. Jest założycielem i członkiem takich zespołów jak: ALMOST JAZZ GROUP, MILONGA BALTICA, KLEZMORET oraz NOTTE ITALIANA. Koncertuje także solo, również z orkiestrami. Poza tym współpracuje z Dorotą Lulką, aktorką gdyńskiego Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza, z którą stworzył dwa projekty: PIAF PO POLSKU oraz TANGO. Współpracuje także z wokalistką Darią Zaradkiewicz w projekcie Trio de Triville. Paweł A. Nowak prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju oraz zagranicą: Litwa, Estonia, Rosja, Grecja, Dania, Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania i Francja. Poza działalnością koncertową Paweł A. Nowak zajmuje się także popularyzacją akordeonu. Jest autorem audycji „Jazz na akordeon”, jedynej tego typu w Polsce, która emitowana była regularnie przez 4 lata od marca 2009 roku w Radiu Gdańsk. Jest także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie, który odbywa się już od 2003 roku. Festiwal przyciąga tysiące słuchaczy, którzy mają okazję wysłuchać koncertów światowej sławy artystów, m.in. Richard Galliano, Ludovic Beier, Kroke, Motion Trio. Miłość i pasja jaką Paweł A. Nowak darzy akordeon przejawia się także w kolekcjonowaniu instrumentów z rodziny stroika przelotowego (akordeony, harmonie itp.). Posiada on ponad 300 eksponatów z całego świata, niektóre z nich są jedynymi egzemplarzami na świecie, najstarsze liczą sobie prawie 200 lat. Fragment tej unikatowej na skalę europejską kolekcji stanowi pierwsze w Polsce Muzeum Akordeonu z siedzibą w Kościerzynie, którego Paweł A. Nowak jest pomysłodawcą i współtwórcą. Ostatnie lata przyniosły akordeoniście trzy ważne nagrody. W plebiscycie Dziennika Bałtyckiego został uznany za „Osobowość Roku Powiatu Kartuskiego 2012”. Otrzymał także wyróżnienie Starosty Kartuskiego „Perła Kaszub” oraz zaszczytny tytuł Skry Ormuzdowej przyznany przez miesięcznik Pomerania i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Giovanni Eredia & Sigrid Van Tilbeurgh - tancerze
Ona pochodzi z południowo- zachodniej Francji. Szkoliła się w Balecie i tańcu współczesnym. Jej taniec charakteryzuje się wyrafinowaną elegancją i oryginalna interpretacyjną.Tańczy z partnerami światowego formatu. W Polsce zatańczy z Giovanni Eredią. Giovanii jest Włochem, profesjonalnym tancerzem i choreografem i nauczycielem. Jest również dyrektorem artystycznym od 2009 roku szkoły Pablo Florencji, największej stabilnej szkoły tanga we Florencji, otrzymał uznanie Mercosur Argentynie jako modelu szkoły w zakresie upowszechniania kultury argentyńskiej we Włoszech.

Artur Danielewski & Mira Danielewska
, animatorzy życia tangowego w naszym mieście, organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Tanga ARTE TANGO. Artur tańczy od dziecka (najwyższa polska klasa tańca towarzyskiego). Jest tancerzem profesjonalnym, choreografem i nauczycielem tańca. Dla Miry taniec to coś więcej. To podróż od analizy nad ruchem ciała, to  umiejętność porozumiewania się i filozofia życia. Prowadzą wspólnie od 2008 roku Szkołę Tańca ARTE TANGO w Koszalinie.


BILETY: 25, 30, 35 zł
Sprzedaż: kasa biletowa Filharmonii Koszalińskiej w godz. 11.00-15.00

Sponsorzy:

       sponsor-toyota   sponsor-elfa  

© 2019 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS