Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert symfoniczny

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie inauguracja.png

Godzina koncertu11.09.2015 r., godz. 18:30

Miejsce koncertuKoszalin, Filharmonia Koszalińska

Opis rozszerzony:

Massimiliano Caldi dyrygent
Marcin Sikorski fortepian
Łukasz Błaszczyk skrzypce
Rafał Kwiatkowski wiolonczela
Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej

Program:
Józef Michał Poniatowski Uwertura do opery „Piotr Medyceusz”
Ludwig van Beethoven Koncert na fortepian, skrzypce i wiolonczelę C-dur op. 56
Modest Musorgski „Obrazki z wystawy”

Marcin Sikorski
uważany za jednego z najwybitniejszych polskich pianistów-kameralistów. Jego pasją jest interpretowanie arcydzieł kameralistyki.

Od 2012 roku współpracuje ze skrzypaczką Soyoung Yoon – bezapelacyjną zwyciężczynią XIV Konkursu im. H. Wieniawskiego. Ich występy spotkają się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i pochwalnymi głosami krytyki. „W duecie (bo tak to trzeba określić) z pianistą Marcinem Sikorskim stworzyli wszechświat, który bez reszty pochłonął publiczność” pisano po jednym z ich występów. Kilka innych opinii o grze Marcina Sikorskiego: „fenomenalny muzyk”, „pianista precyzyjny i dynamiczny”, „pianista o znakomitej technice i dużej wyobraźni”, „wytrawny kameralista”.

Marcin Sikorski był uczniem Bogumiły Ścigały w PSM w Bytomiu oraz studentem Marii Szwajger-Kułakowskiej w katowickiej Akademii Muzycznej. Kształcił się pod okiem Isaaca Sterna, Leona Fleishera, Bruno Canino oraz członków kwartetów LaSalle, Juilliard, Emerson, Guarneri. Koncertuje w Polsce, USA, Chinach, Rosji, Niemczech, Austrii, Belgii, Gruzji, Holandii i na Ukrainie. W 2001 debiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku wykonaniem tria fortepianowego L. van Beethovena. Jest laureatem nagrody „Fryderyk” za rok 2006.

Brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych takich jak; Schleswig Holstein Musik Festival, Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festival Pontino (Włochy), New Music Marathon (Praga), Bratysławskie Hudebne Slawnosti, Festiwal Pianistyki Polskiej, Gdańsk Wiosna, Tarnowski Tydzień Talentów. Marcin Sikorski wygrał konkursy muzyki kameralnej w Paryżu i Gdańsku, jest laureatem konkursów w Pörtschach, Vercelli i Krakowie. Wielokrotnie otrzymywał nagrody dla najlepszego pianisty podczas konkursów skrzypcowych, ostatnio na XIV Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu oraz na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. A. Chaczaturiana w Erywaniu w Armenii. Pracował jako oficjalny pianista międzynarodowych konkursów skrzypcowych: im. J. Joachima w Hanowerze, im. B. Brittena w Londynie oraz wielokrotnie Konkursu im. H. Wieniawskiego. W grudniu 2012 zasiadał w jury konkursu muzyki kameralnej w Pekinie. Prowadził tam również kursy mistrzowskie.

Marcin Sikorski występował z wieloma wybitnymi muzykami: Bartłomiej Nizioł, Erin Keefe, Reiko Otani, Haik Kazazyan, Li Teng, Fan Lei, Mei Diyang, Agata Szymczewska, Anna Maria Staśkiewicz, Łukasz Błaszczyk, Stefan Tarara, Bartosz Bryła to tylko niektórzy z nich. Owocem muzycznych spotkań z różnymi artystami są również płyty CD. Z Anną Marią Staśkiewicz zarejestrował utwory Lutosławskiego, Schnittke i Prokofiewa. Z kwartetem AKADEMOS nagrał kwintety fortepianowe Szostakowicza i Schnittke. Z bratem Bartoszem, kontrabasistą Wiener Philharmoniker – transkrypcje sonat skrzypcowych Francka i Ravela. Najnowsza płyta zawiera sonaty R. Straussa i D. Szostakowicza nagrane ze skrzypkiem Jakubem Haufą.

Obecnie jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Poznaniu gdzie wiele lat blisko współpracował z nieodżałowaną profesor Jadwigą Kaliszewską. Mieszka w Bydgoszczy z żoną Magdaleną i trójką dzieci – Sabiną, Stasiem i Leosiem.

Łukasz Błaszczyk
Laureat IV nagrody i najlepszy Polak XI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Solista, kameralista, pedagog. 
Kształcił się u wielu wybitnych pedagogów, m.in. u Zakhara Brona Iwony Wojciechowskiej, Aleksandra Kramarova. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi i Konserwatorium Muzyczne w Enschede. Jest zdobywcą licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych.
Najważniejszym momentem w karierze Łukasza Błaszczyka były nagrody na Konkursie Europejskiej Unii Radiowej w Lubljanie i na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, gdzie otrzymał również kilka nagród specjalnych. Dzięki tym sukcesom koncertuje jako solista i kameralista na całym świecie.
Za swoją bogatą działalność artystyczną został uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi. W roku 1999 uczestniczył w wielkim światowym tournee Krystiana Zimermana jako jeden z koncertmistrzów „Polish Festival Orchestra”.
Prowadzi bardzo intensywną działalność jako juror konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, a także jako pedagog na licznych kursach i warsztatach skrzypcowych.
Obecnie jest profesorem w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie kieruje pracą Katedry Instrumentów Smyczkowych.
Studenci i absolwenci Łukasza Błaszczyka wielokrotnie zdobywali główne nagrody na międzynarodowych i krajowych konkursach, zarówno skrzypcowych jak i kameralnych.

Rafał Kwiatkowski
Absolwent i wykładowca UMFC w Warszawie. Zwycięzca I nagród na międzynarodowych konkursach w Nowym Jorku, Baltimore, Lipsku, Lubljanie, Viňa del Mar (Chile), Kuhmo (Finlandia) oraz II nagrody na Konkursie Paulo Cello w Helsinkach. Laureat Paszportu Polityki, czterech Fryderyków, medalu Magna cum Laude oraz nagrody Fundacji Kultury Polskiej. Koncertuje w Europie, obu Amerykach, Afryce i Azji - w Japonii wystąpił m.in. z recitalem w tokijskiej w Suntory Hall.
Po nowojorskim debiucie w Y Hall oraz Carnegie Hall (1999) wielokrotnie odbywał tournee koncertowe po USA. Koncertował z wieloma zagranicznymi orkiestrami - m.in. w Los Angeles, Bogocie, Santiago, Moskwie, Helsinkach, Budapeszcie, Palermo, Astanie, oraz z Filharmonią Monachijską, w kraju regularnie występuje i nagrywa z takimi zespołami jak Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa oraz Filharmonia Narodowa, z którą z wielkim powodzeniem debiutował pod dyr. S. Skrowaczewskiego.
W 2001r. wykonał w Berlinie Koncert Altówkowy K. Pendereckiego pod batutą kompozytora, oraz uczestniczył w polskim prawykonaniu Concerto Grosso. Od tego czasu Penderecki regularnie zaprasza wiolonczelistę do polskich i zagranicznych wykonań swoich Koncertów, jak również do ich rejestracji płytowych.
Poza działalnością solistyczną Kwiatkowski z zamiłowaniem uprawia  kameralistykę - miał przyjemność współtworzyć na światowych estradach z takimi osobowościami jak Christoph Eschenbach, Maxim Vengerov czy Krystian Zimerman, z którym zagrał serię koncertów uwieńczoną nagraniem CD dla Deutsche Grammophon.
W ciągu ostatnich lat nawiązał kameralną współpracę z większością najwybitniejszych polskich artystów. Doświadczył również nieco innego wymiaru kameralistyki koncertując i nagrywając CD z Anną Marią Jopek u boku takich gwiazd jak m.in. Gil Goldstein, Gonzalo Rubalcaba czy Krzysztof Herdzin.


BILETY: 25, 30, 35 zł
Sprzedaż: kasa biletowa Filharmonii Koszalińskiej 
Kasa otwarta od poniedziałku do piątku w godz godz. 11.00-15.00 oraz na godzinę przed rozpoczęciem koncertu.

Sponsorzy:

       sponsor-toyota   sponsor-elfa  

© 2019 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS