Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert symfoniczny

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie orkiestra2.jpg

Godzina koncertu30.10.2015 r., godz. 18:30

Miejsce koncertuKoszalin, Filharmonia Koszalińska

Opis rozszerzony:

Tomasz Tokarczyk dyrygent
Karol Strzelecki
 skrzypce 
Maciej Strzelecki skrzypce 
Jakub Strzelecki skrzypce
Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej

Pablo de Sarasate Navarra na dwoje skrzypiec op. 33
Johann Sebastian Bach Koncert na troje skrzypiec D-dur, BWV 1064R
Antonio Vivaldi Koncert na troje skrzypiec F-dur, RV 551
Richard Strauss Poemat symfoniczny „Śmierć i wyzwolenie”

Tomasz Tokarczyk
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie.
Jest laureatem I nagrody Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2002). W 2003 roku na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach otrzymał Medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszego polskiego uczestnika.
Był dyrygentem Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej (1999/2000), kierownikiem muzycznym i dyrygentem Opery w Szczecinie (2002/04). W 2004 r. związał się z Operą Krakowską, gdzie obecnie jest kierownikiem muzycznym. Przygotował dla tej sceny premiery m. in.: Der Kaiser von Atlantis Ullmanna, Madama Butterfly Pucciniego, Baron cygański Straussa, Traviata, Trubadur i Requiem Verdiego, Ariadna na Naxos R. Straussa, Wesele Figara Mozarta, Carmina Burana Orffa, Miłość do trzech pomarańczy Prokofiewa a także w ramach Festiwalu K. Pendereckiego Diabły z Loudun.
Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi większości polskich filharmonii, Warszawską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Teatrami Wielkimi w Poznaniu i w Łodzi. W 2011 roku zadebiutował w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Operze Narodowej w Bratysławie. Dla Festiwalu Operowego w Wexford (Irlandia) przygotował Marię Romana Statkowskiego - pierwsze poza Polską wykonanie opery (2011).
Od 2014 roku jest gościnnym dyrygentem Teatru Opery i Baletu w Czelabińsku (Rosja).
W swoim dorobku ma nagrania telewizyjne oraz nagrania muzyki filmowej i teatralnej.

Karol Strzelecki
urodził się w 1985r. w Kołobrzegu. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w Zespole Szkół Muzycznych w Koszalinie. Jest absolwentem Ogólnokształcącego Liceum Muzycznego im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej. Następnie, ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Naukę gry na skrzypcach kontynuował w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie w klasie prof. Marco Rizziego, a następnie w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii w klasie skrzypiec prof. Zakhara Brona. 
Obecnie kończy prestiżowy kierunek „ Konzertexamen” w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii, a także współpracuje z Düsseldorfer Symphoniker, jedną z czołowych niemieckich orkiestr, z którą odbył wiele tras koncertowych na terenie Europy i Japonii. Skrzypek jestem laureatem i uczestnikiem wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów skrzypcowych między innymi: Międzynarodowego Konkursu J. Brahms w Portschach, Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Bukareszcie, Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Z.Jahnkego w Poznaniu, Ogólnopolskiego Konkurs Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, Ogólnopolskiego Konkursu Bachowskiego im. St. Hajzera w Zielonej Górze.
Brał udział jako koncertmistrz w licznych międzynarodowych projektach Symfonicznej Orkiestry Freixenet de L’Escuela Superior De Musica Reina Sofia w Madrycie, gdzie pracował pod kierunkiem Zoltana Kocsis’a i Petera Csaby. Był koncertmistrzem Orquestry de Cambra Sony w Madrycie.
Artysta współpracuje również z Klassische Philharmonie Bonn, Philharmonie Essen i Philharmonie Kolonia. Muzyk wielokrotnie koncertował jako prymariusz w zespołachi orkiestrach kameralnych oraz występował jako solista z Filharmonią Koszalińską i z Warszawską Filharmonią Młodzieżową, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Zakhar Bron Chamber Orchestra, Sony Chamber Orchestra Reina Sofia w Madrycie, Santander Summer Orchestra, Europa Chamber Orchestra, Kammerphilharmonie Köln, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen.
 Znaczący wpływ na rozwój artysty miała współpraca z tak wybitnymi postaciami świata muzycznego jak: Konstanty Andrzej Kulka, Zakhar Bron, Krzysztof Penderecki, Zubin Mehta , Antoni Ros Marba, Reinhard Goebel, Zoltan Kocsis.
Skrzypek był uczestnikiem wielu festiwali muzycznych m.in. jak: Festiwal Muzyczny w Santander (Hiszpania), MLW Festival Philharmonie Krzysztof Penderecki w Westfalen (Niemcy), Music Festival w Interlaken (Szwajcaria). Brał także udział w ogólnopolskich i międzynarodowych kursach muzycznych między innymi w: Interlaken, Krakowie, Santander, Madrycie, Neapolu, Zurychu, Kolonii, gdzie pracował pod kierunkiem wybitnych pedagogów jak: Leonidasa Kavakosa, Jean-Jacques Kantorowa, Nam Yun Kim , Krzysztofa Pendereckiego, Yair Kless, Marco Rizzi, Zakhara Brona, Mariny Jaszwili, Konstantego Andrzeja Kulki, Adama Korniszewskiego. Artysta był stypendystą Fundacji Albeniz, Fundacji Musica Mundi, Prezydenta Miasta Koszalina. Karol Strzelecki gra na XIX-wiecznym instrumencie- kopii Giuseppe Guarneri del Gesu.

Maciej Strzelecki
urodził się 1987r. w Kołobrzegu. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w Zespole Szkół Muzycznych w Koszalinie. Jest absolwentem poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H.Wieniawskiego, tzw. „Szkoły Talentów” w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Następnie ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej i prof. Bartosza Bryły. Edukację artystyczną kontynuował w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie w klasie prof. Zakhara Brona. W kraju i za granicą brał udział w kursach mistrzowskich, pracując z wieloma wybitnymi pedagogami jak: S. Ozawa, Z. Bron, M.Vengerov, N. Imai, S. Harada, B. Kushnir, A .Chumachenko, P. Frank, D. Grimal, G. Takács- Nagy, B.Nizioł, M. Jaszwili, K. A. Kulka. 
Koncertował z wieloma zespołami kameralnymi oraz jako solista w Polsce i w krajach Europy, Afryki i Azji, Nowej Zelandii. Wielokrotnie występował w ramach muzycznych festiwali promujących młode talenty. Uczestniczył w renomowanej Seiji Ozawa International Music Academy Switzerland oraz w Music Academy w ramach Verbier Festival (Szwajcaria), na Festiwalu Opera Dijon (Francja), gdzie współpracował z Vadimem Repinem oraz Zermatt Festival Academy w Szwajcarii, pracując pod kierunkiem muzyków z Filharmonii Berlińskiej. Artysta jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych w kraju i za granicą między innymi: Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Heinricha Wilhelma Ernsta i Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. M. Spisaka w Dabrowie Górniczej, Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Toruń 2007 r. Karol Szymanowski in Memoriam, Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Młodzi Wirtuozi” we Wrocławiu, oraz półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Michaela Hilla w Nowej Zelandii.
Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu Stypendialnego „ Młoda Polska”, Prezydenta Miasta Poznania i Koszalina, Programu Stypendialnego Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacji J & S Pro Bono Poloniae, Fundacji Yamaha dla instrumentalistów Smyczkowych, Fundacji Albeniz, Stowarzyszenia Pro Bono Musicae, Fundacji Maestro, Santander Bank. Skrzypek współpracował również z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus", Baltic Sea Youth Philharmonic, Filharmonią Koszalińską, Filharmonią Poznańską, Orkiestrą Kameralną AUKSO oraz z Deutsches Symphonie-Orchester w Berlinie, gdzie koncertował pod batutą wielu wybitnych dyrygentów jak Tugan Sokhiev, Kent Nagano, Kristjan Järvi.
Obecnie, artysta uczestniczy w projektach Staatskapelle Berlin pod batutą Zubina Mehty oraz jej dyrektora artystycznego - Daniela Bareinboima. Maciej Strzelecki gra na anonimowym francuskim instrumencie z przełomu XVIII-XIX wieku.

Jakub Strzelecki
urodził się w 1995r. w Koszalinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Naukę kontynuował w poznańskiej Ogólnokształcącej Szkołe Muzycznej tzw. „Szkole Talentów”, w klasie prof. Jadwigii Kaliszewskiej oraz prof. Bartosza Bryły. Był uczniem Zakhara Brona jako Jungstudent w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły. 
Skrzypek jest laureatem konkursów muzycznych między innymi: Ogólnopolskiego Konkursu Bachowskiego im. St. Hajzera w Zielonej Górze, VII Konkursu im. W. Lutosławskiego w Warszawie, IX Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego „Młody wirtuoz” w Krakowie, VIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. G. P. Telemanna w Poznaniu, Konkursu skrzypcowego „ Skrzypce dla najlepszych” w Szczecinie, Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego „Młody Paganini” w Legnicy.
Jakub Strzelecki uczestniczył w ogólnopolskich i międzynarodowych kursach muzycznych m.in. w: Interlaken (Szwajcaria), Bolzano (Włochy), Lusławicach, Krakowie, Poznaniu, Żaganiu oraz Łańcucie, na których pracował pod kierunkiem Bartłomieja Nizioła, Konstantego Andrzeja Kulki, Tomasza Tomaszewskiego, Marcina Baranowskiego, Grigirija Żyslina, Zakhara Brona, Yuri Volgina, Reiko Otani oraz Sonją Starke z Mahler Chamber Orchestra. Skrzypek wielokrotnie koncertował w zespołach i orkiestrach kameralnych miedzy innymi w: Gustav Mahler Academy Orchestra (Włochy) pod batutą Daniela Hardinga, Zakhar Bron Chamber Orchestra (Szwajcaria, Niemcy), Santander Orchestra, Wrocławską Orkiestrą Kameralną „ Leopoldinum”.
Podczas Letniej Akademii Muzyki w Lusławicach współpracował z muzykami z Scharoun Ensemble Berlin. Był stypendystą Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Teresy Sahakian oraz Fundacji Gustawa Mahlera.
Jakub Strzelecki gra na współczesnym instrumencie- kopii Paolo Maggini.

BILETY: 25, 30, 35 zł
Sprzedaż: kasa biletowa Filharmonii Koszalińskiej 
Kasa otwarta od poniedziałku do piątku w godz godz. 11.00-15.00 oraz na godzinę przed rozpoczęciem koncertu.

Sponsorzy:

       sponsor-toyota   sponsor-elfa  

© 2019 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS