Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert symfoniczny

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie orkiestra2.jpg

Godzina koncertu6.11.2015 r., godz. 18:30

Miejsce koncertuKoszalin, Filharmonia Koszalińska

Opis rozszerzony:

Rafał Kłoczko dyrygent
Adam Wodnicki fortepian
Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej

Bedřich Smetana Uwertura do opery „Sprzedana narzeczona”
Fryderyk Chopin II koncert fortepianowy f-moll op. 21
Piotr Czajkowski II symfonia c-moll op. 17Rafał Kłoczko
dyrygent, kompozytor, teoretyk muzyki. Sztuki dyrygenckiej uczył się pod okiem m.in. R. Delekty, W. Michniewskiego, J. Przybylskiego, M. Guidariniego, J. Kaspszyka, C. Mettersa, E. WIesztordt i G. Chmury. W czerwcu 2014 roku rada wydziału Akademii Muzycznej w Krakowie podjęła decyzję o wszczęciu jego przewodu doktorskiego w ramach specjalizacji „dyrygentura”. W kwietniu 2015 r. otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim z London Classical Soloists, jest półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Operowych BLUE DANUBE 2013. Jest także laureatem programu „dyrygent-rezydent” (sezon 2013/2014) i „kompozytor-rezydent” (sezon 2015/2016) Instytutu Muzyki i Tańca, dyrygentem na stałe współpracującym z Pomorskim Towarzystwem Muzycznym, orkiestrą symfoniczną w Gdyni i orkiestrą symfoniczną TUTTA FORZA. Regularnie koncertuje z wieloma orkiestrami, poprowadził także szereg premier operowych, jak choćby: wszystkie części cyklu Il trittico G. Pucciniego: Il Tabarro (Centrum św. Jana w Gdańsku, 2013), Suor Angelica (premiera w ramach Gdańskich Dni Wokalistyki: Musica Vocale 2013), Gianni Schicchi (Warszawska Opera Kameralna, 2014), Cosi fan tutte W.A. Mozarta (premiera w ramach festiwalu Świętojańskie Wieczory Operowe), Orfeo ed Euridice Ch.W. Glucka, Francesca da Rimini (polska premiera opery, Centrum św. Jana w Gdańsku, 2014) i Aleko S. Rachmaninowa (Akademia Muzyczna w Gdańsku, 2011), Verbum Nobile S. Moniuszki (Akademia Muzyczna w Gdańsku, 2010), Weksel Małżeński G. Rossiniego (Opera Bałtycka, 2013), czy Le Villi G. Pucciniego (Opera Bałtycka, 2012). Był asystentem takich dyrygentów, jak M. Guidarini (I festiwal Operowy w Ascoli Piceno we Włoszech – opera Otello G. Verdiego, Opera Bałtycka w Gdańsku – opera Traviata G. Verdiego), M. Klauza (Opera Bałtycka w Gdańsku – opera Gracze D. Szostakowicza, Skrzypce Rotszylda B. Fleischmanna), M. Błaszczyka (Toruńska Orkiestra Symfoniczna), J. Salwarowski (Toruńska Orkiestra Symfoniczna), R. Silva (Filharmonia Częstochowska). Więcej informacji o artyście pod adresem: www.rafalkloczko.pl


Adam Wodnicki
Nazwany przez krytyków „fenomenalnym pianistą” i „muzyczną gwiazdą”. Koncertował jako solista na pięciu kontynentach. W ostatnich kilku sezonach występował m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Czechach, Bułgarii, Niemczech, Włoszech, Ukrainie, Chinach, Korei, Kolumbii, Argentynie, zraelu, Republice Południowej Afryki, USA, Kanadzie i wielokrotnie w Polsce. Wodnicki brał udział w wielu znanych międzynarodowych festiwalach muzycznych, jak Arundel Festival w Anglii, Les Rencontres Internationales Frederic Chopin w Nohant, Nancyphonies in Nancy, w Festiwalu Chopinowskim w Marianskich Łaźniach, Festiwalu Pianistycznym w Szenyang.
Pianista dokonał licznych nagrań płytowych dla firm Muza, Folkways, Wergo, Klavier, Centaur , Altarusi Dux, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki.  Wydane przez Altarus kompakty z muzyką Ignacego Jana Paderewskiego zostały ocenione jako „nagrania mistrza fortepianu”; płyta firmy Centaur (z wiolonczelistą Carterem Enyeartem) uznana była przez Chicago Tribune jako „jedno z najlepszych nagrań współczesnej muzyki kameralnej roku”; z kolei krytyk Fanfare umieścił wydaną w 2003 r. płytę z Triami Fortepianowymi Roberta Muczynskiego na tak zwanej „Want List 2004”. Wydana w 2008 roku przez Dux płyta z koncertami fortepianowymi Serockiego, Bairda i Krenza otrzymała nominację Polskiej Akademii Fonograficznej do Fryderyka 2009. Wodnicki wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji w różnych krajach, m.in. w Japonii, USA, Finlandii, Polsce; z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach nagrał  koncerty fortepianowe Serockiego, Bairda, Krenza oraz oba koncerty Stojowskiego.
Pianista uzyskał dyplom w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie profesora Jana Hoffmana (który to w młodości studiował u uczennicy księżnej Marceliny Czartoryskiej, ulubionej uczennicy Fryderyka Chopina, a później był studentem i asystentem Egona Petriego); studiował również u Guido Agostiego w Sienie oraz u Gyorgy Seboka w Indiana University w Bloomington, łącząc elementy tradycji Chopina, Liszta i Busoniego. Był trzykrotnie nagradzany na krajowych konkursach Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie; otrzymał także trzy nagrody na VIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
W latach 1973-1977 był asystentem, a później adiunktem w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1979 r., na zaproszenie University of Texas w Austin, uczył w tamtejszej School of Music. Od 1980 r. wykłada w University of North Texas College of Music w Denton, gdzie jest profesorem fortepianu. Do grona jego studentów zalicza sie szereg laureatów międzynarodowych konkursów pianistycznych. Z międzynarodową działalnością koncertową Adama Wodnickiego łączą się liczne kursy mistrzowskie (zajęcia prowadził m.in. w Central Conservatory w Pekinie i University of Pretoria w Republice Południowej Afryki); od kilku lat jest dyrektorem Międzynarodowego Kursu Pianistycznego w Warnie; był również jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Hong Kongu, USA, Kolumbii, Portugalii, Czechach i na Taiwanie. Adam Wodnicki jest redaktorem wykonawczym pierwszego wydania Dzieł wszystkichPaderewskiego, wydanego przez Musica Iagellonica w Krakowie.  Zredagował także utwory fortepianowe Piotra Perkowskiego, Stanisława Niewiadomskiego i Tadeusza Joteyki (Wydawnictwo Eufonium). Jego artykuł o Chopinie ukazał się w The European Journal for Pianists and Teachers. W 2014 roku Adam Wodnicki został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2015 został laureatem nagrody Złote Sowy Polonii w dziedzinie muzyki, przyznawanej przez redakcje czasopisma Jupiter we Wiedniu. www.adamwodnicki.com


BILETY: 25, 30, 35 zł
Sprzedaż: kasa biletowa Filharmonii Koszalińskiej 
Kasa otwarta od poniedziałku do piątku w godz godz. 11.00-15.00 oraz na godzinę przed rozpoczęciem koncertu.

Sponsorzy:

       sponsor-toyota   sponsor-elfa  

© 2019 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS