Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert kolęd

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie Image26.jpg

Godzina koncertu8.01.2017 r., godz. 17:00

Miejsce koncertuFilharmonia Koszalińska

Opis rozszerzony:

"Koszalińskie Betlejem na góralską nutę"

HANKA RYBKA Z ZESPOŁEM

w składzie
Józef Pitoń
Andrzej Jarząbek
Paweł Trebunia-Tutka
Robert Czech
Leszek Szczerba
Sławomir Berny

W programie kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala oraz ludowe pieśni bożonarodzeniowe. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej “Gwiozdkowo opowiostka”.
Tradycyjne melodie ludowe znakomicie zaaranżowane przez Karima Martusewicza (basistę zespołu Voo Voo) tworzą niezwykłą harmonię. Kompozycje w niebanalny sposób, łączą w sobie tradycję kolędowania na Podhalu z energią i finezją muzyki
etnicznej z brzmieniem klasycznym, dają wyjątkowy efekt.
Ciepły i dźwięczny głos Wokalistki, Hanki Rybki, oraz donośne zaśpiewy góralskie, w połączeniu z ciekawym, ale nie przesadzonym instrumentarium, dały w efekcie koncert o wyjątkowo świątecznej atmosferze.

HANKA RYBKA
Wszechstronna wokalistka pochodząca z Podhala, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. Jak sama przyznaje, śpiewa od zawsze. Profesjonalistka w każdym calu. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Wokalno-Aktorskim. Ma na koncie setki koncertów w kraju i za granicą. Przez lata współpracowała z wieloma artystami i zespołami. Od najmłodszych lat współpracowała z zespołami góralskimi działającymi pod patronatem Związku Podhalan, m.in. zaśpiewała partię solową Jadwigi w operze "Jadwisia spod Regli" Juliana Reimschüssla. Wspólnie z kapelą "Zokopiany" Jana Karpiela-Bułecki nagrała płyty z muzyką góralską – "Nuty spod hól" i "Ginie śniezek po holach" Już w trakcie studiów wielokrotnie uczestniczyła w koncertach kapel i zespołów ludowych w kraju i za granicą (Niemcy, Francja, Bułgaria, Słowacja). Współpracowała z zespołami Brathanki, Skaldowie, gościnnie występowała także z zespołem Golec uOrkiestra oraz z Marylą Rodowicz i Ireną Santor. Przez jakiś czas współpracowała z krakowskim kabaretem Loch Camelot. Można ją także usłyszeć na płycie Marka Grechuty pt. "Niezwykłe miejsca". Dwukrotnie brała udział w warsztatach wokalnych w Letniej Akademii Mozartowskiej w Salzburgu.

Swój zespół etno/folkowy nazwała "Rybka i Przyjaciele", póź. "Hanka Rybka". Wystąpił na wielu festiwalach folkowych w kraju i poza jego granicami. Jest laureatką wielu konkursów muzyki etno/folk, w tym: V Konkursu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", pod przewodnictwem Czesława Niemena - trzecia nagroda, ufundowaną przez TV Polonia. W czerwcu 2002 roku Hanka Rybka reprezentowała Polskę na 25 Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej w Puli w Chorwacji. Nagroda na Festiwalu Eurofolk – Etnosfera oraz Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Górskiej i Folkowej.

Do tej pory nagrała dwie solowe płyty: album pastorałkowy "Gwiozdkowo Opowiostka" oraz folkowy "I to, i to". Oba albumy zostały docenione przez słuchaczy oraz środowisko muzyczne, czego dowodem była m.in. nominacja albumu "I to, i to" do nagrody "Fryderyk 2004" w kategorii etno/folk. Od kwietnia 2004 roku koncertuje z kameralną Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną. W maju 2006 roku wzięła udział w dużym projekcie realizowanym dla Polonii Amerykańskiej w Chicago, w ramach którego odbył się koncert Andrzeja Brandstetera z udziałem The Paderewski Symphony Orchestra.

W 2007 roku została zaproszona do projektu przygotowanego przez legendarnego amerykańskiego jazzmena Bennie Maupin'a. Efektem ich wspólnej pracy jest płyta "Early Reflections" wydana w kwietniu 2008 roku na rynku amerykańskim i polskim. Płyta zawiera m.in. wariacje jazzowe inspirowane muzyką Szymanowskiego i Podhalan. Płyta i wokalizy Hanki zebrały świetne recenzje.

Koncerty promujące płytę odbyły się w USA (LA - Hollywood, Nowy York), Niemczech (Berlin), Słowacji (Koszyce), Włoszech (Rzym, Sycylia, Mediolan, Verona, Ferrara, Catania), Francji (Paryż), Szwajcarii (Genewa) oraz Polsce (Zakopane, Kalisz, Kraków).

W marcu tego roku została zaproszona przez Petera Weissa do nowego niemiecko-polsko-portugalskiego projektu muzycznego: Jazzpool CRW - CANTUS. Na lato i jesień br. zaplanowano cykl koncertów w Niemczech i Portugalii.

Artystka koncertuje również z własnym zespołem etno/folkowym "Hanka Rybka" i współpracuje z licznymi artystami polskiej sceny muzycznej.

Intensywnie przygotowuje się również do wydania kolejnej solowej płyty.


Bilety: 10zł


Sponsorzy:

   sponsor-medicalbeta     sponsor-toyota     sponsor-flens     sponsor-elfa     sponsor-kuncer     sponsor-radewrosnowo

© 2020 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS