Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert symfoniczny

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie koncert061017.jpg

Godzina koncertu6.10.2017 r., godz. 18:30

Miejsce koncertuFilharmonia Koszalińska

Opis rozszerzony:

Z koszalińskim akcentem


WYKONAWCY
Simone Zuccatti dyrygent
Lucid Duo Irena Manolova i Tomasz Goliński - marimba
Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej

PROGRAM
William Walton - Preludium i fuga "Spitfire"
Keiko Abe - The Wave Impressions for two Marimbas
Tomasz Goliński - Koncert na 2 marimby
Carl Nielsen - II Symfonia "Cztery temperamenty"

Simone Zuccatti

Urodził się w 1985 r. W latach 1995-2003 studiował grę na trąbce w Conservatorio di Musica „F.A. Bonporti" w Riva del Garda we Włoszech. Tamże, w latach 2003-2009 studiował kompozycję, a następnie śpiew operowy.

W latach 2009-2012 studiował dyrygenturę w  Conservatorio „G. Verdi” w Mediolanie u profesora Daniele Agimana, pierwszego dyrygenta Rossini Orchestra w Pesaro. Na egzaminie dyplomowym dyrygował I Symfonią Franza Schuberta oraz fragmentami „Lunatyczki” Giovanniego Belliniego. W czasie studiów pracował z Orchestra Filarmonica Italiana, dyrygując zarówno utworami symfonicznymi (Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Mendelssohn), koncertami solowymi (Chopin, Czajkowski), jak i dziełami operowymi (Mozart, Cimarosa, Donizetti, Bellini, Verdi, Puccini).

Brał udział w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Nino Roty na Maderze, gdzie był najmłodszym z trzech finalistów. Nagrodzony został Specjalną Nagrodą Publiczności. Był również półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Feliksa Mendelssohna w Thessalonikach (Grecja) oraz Międzynarodowych Konkursów Dyrygenckich Jeunesses Musicales w Bukareszcie (Rumunia), Cadaquès w Barcelonie (Hiszpania) i Solon Michaelides w Nikozji (Cypr).

W 2014 był asystentem Maestro Nicola Luisotti w Neapolu (Teatro San Carlo) i brał udział w próbach w La Scali w Mediolanie na zaproszenie Maestro Esa-Pekka Salonen.

W 2015 roku uzyskał dyplom magistra dyrygentury w Sydney Conservatorium of Music w Australii w klasie meksykańsko-hiszpańsko-amerykańskiego dyrygenta i kompozytora Maestro Eduardo Diazmuñoza. Podczas studiów w Australii, dyrygował licznymi premierami utworów młodych kompozytorów (m.in.  Oil, Steam and Steel concerto na saksofon i smyczki  Adelaide Coles). Brał również udział w Musica Riva Festival z Isaac Karabtchevsky and Florence Conducting Masterclass z Maestro Massimiliano Caldi. Dyrygował również Lwowską Orkiestrą Filharmoniczną na Ukrainie w programie z muzyką hollywoodzką na Tones on the Stones Festival w Verbanii we Włoszech. 


Lucid Duo

Duet marimbowy założony został w 2009 roku przez Irenę Manolovą (Bułgaria) i Tomasza Golińskiego (Polska). Ich występy muzyczne są ilustracją szerokiego spektrum wirtuozowskich możliwości, które daje marimba. Zespół chce podzielić się swoją wizją na temat tego unikalnego instrumentu i przekonać publiczność, by postrzegała marimbę jako klasyczny instrument koncertowy. Duo wyróżnia się doskonałą biegłością techniczną i co ważniejsze, ogromną pasją, którą dzielą się podczas każdego koncertu. Na ich repertuar składają się wyselekcjonowane arcydzieła muzyki klasycznej, kompozycje własne i aranżacje w różnych stylach muzycznych.

Lucid Duo jest laureatem I-go miejsca na prestiżowym konkursie muzycznym Universal Marimba Competition 2011 w Belgii pod patronatem Jej Królewskiej Mości Królowej Paoli, gdzie zostali wyróżnieni za niebywałą wrażliwość na barwę wydobywanego dźwięku. Są również laureatami konkursu Fidelio 2015 w Wiedniu i finalistami Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej De Linkprijs 2012 w Holandii. Występują na międzynarodowych estradach muzycznych w Austrii, Belgii, Chorwacji, Holandii, Szwajcarii i Hiszpanii. W 2016 roku, wystąpili po raz pierwszy w Azji, prowadząc kursy mistrzowskie i dając koncert w sławnym Kunitachi College of Music w Tokio. 

W 2016 roku, Irena i Tomasz ukończyli specjalizację w Toho Gakuen School of Music w Tokio u japońskiej legendą marimby - Keiko Abe, która dla zespołu jest największą inspiracją. Lucid Duo ciągle szuka nowych wyzwań. Zespół łączy siły dwojga instrumentalistów z silnym zacięciem solistycznym, co sprzyja poszerzaniu ograniczeń wykonawczych instrumentu. 

Tomasz jest jednym z wiodących kompozytorów muzyki perkusyjnej i marimbowej swojego pokolenia. Jego utwory są często prezentowane przez Duo po raz pierwszy, a następnie wykonywane przez marimbofonistów na całym świecie. W ten wyjątkowy sposób, zespół przyczynia się do poszerzania marimbowego repertuaru. Przebywając obecnie w Wiedniu, stolicy muzyki klasycznej, muzycy zostali zainspirowani do eksperymentowania i tworzenia aranżacji arcydzieł muzyki klasycznej na dwie marimby. 

Sponsorzy:

   sponsor-medicalbeta     sponsor-toyota     sponsor-flens     sponsor-elfa     sponsor-kuncer     sponsor-radewrosnowo

© 2020 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS