Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert organowy

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie franciszkanie_2652.jpg

Godzina koncertu13.07.2018 r., godz. 19:15

Miejsce koncertuKoszalin, Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Kup bilet

Opis rozszerzony:

Roman Perucki organy
Łukasz Długosz flet

Program
Johann Sebastian Bach (1685-1750) 
 - Sonata E-dur BWV 1035 (flet+organy)
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
 - Preludium i fuga h-moll BWV 544 (organy)
Wojciech Kilar (1932-2013) 
 - Aria (flet+organy)
Janusz Bielecki (*1961)
 - Sonata libera (Andante, Largo, Allegro), (flet+organy)
Daniel Magnus Gronau (ok.1700-1747)
 - Partita chorałowa nt. Ein feste Burg ist unser Gott (organy)
Chaminade Cécile (1857-1944)
 - Meditation (flet+organy)
Theobald Böhm (1794-1881)
 - Polonaise de Carafa op. 7 (organy)

Roman Perucki
Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora (1986). Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od 1997 roku jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej. Od 2012 roku kierownik Katedry Organów, Klawesynu, Akordeonu i Gitary. Kierownik artystyczny Akademii Improwizacji, organizowanej przez gdańską uczelnię. Tytuł naukowy profesora nauk muzycznych otrzymał w styczniu 2000 r. Jest wychowawcą licznych laureatów międzynarodowych konkursów organowych. Jego dyplomanci kontynuują studia podyplomowe na renomowanych uczelniach europejskich. Recenzent licznych prac dyplomowych, doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Włoszech, Portugalii, Rosji, Meksyku, Chorwacji oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). W swoim dorobku ma już ponad 2500 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. katedrach Notre Dame (Paryż), Gandawie, Brukseli, Mariinsky Theater (St. Petersburg), Filharmonia Moskiewska, sale koncertowe w Mexico City i w Monterrey (Meksyk). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Chinach, Australii, Ameryce Południowej, Kanadzie i USA. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz telewizji Słowacji, Niemiec, Rosji, Białorusi i Anglii. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe i DVD (ponad 40 płyt CD – jedna z nich uzyskała status platynowej, jedna złotej). Jego płytę „Messe pour les paroisses” Fr. Couperina, Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka.
Od 1993 roku jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy i pod jego nadzorem powstało Gdańskie Centrum Muzyczno – Kongresowe, siedziba Filharmonii (2005). Honorowo pełni funkcję Prezesa Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”. Jest założycielem oraz Dyrektorem Organizacyjnym i Artystycznym prestiżowych, międzynarodowych festiwali i cykli prezentujących muzykę organową: Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cyklu koncertów „Bliżej Bacha”, koncertów z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwali organowych w kościołach Pomorza Gdańskiego (w Jastrzębiej Górze, Żarnowcu, Jastarni, Rumi, Stegnie, Fromborku) oraz w Kazimierzu Dolnym. Jest I. organistą Archikatedry Oliwskiej oraz przewodniczącym Komisji ds. Organów Archidiecezji Gdańskiej. Rzeczoznawca organowy. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej, które pomaga przy restauracji zabytków tej jednej z największych i najpiękniejszych świątyń w Polsce.
Za swą działalność organizacyjną i artystyczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień. 

Łukasz Długosz
uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven.
Jest laureatem licznych ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak: 8.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im.Jean Pierre Rampala w Paryżu, 3.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Carla Nielsena w Odense, 1.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Theobalda Böhma w Monachium oraz 5.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano.
Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, Mariss Jansons, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal czy Jacek Kaspszyk. Jest wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. 
W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Jego liczne nagrania płytowe zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską oraz otrzymał szereg nagród fonograficznych w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA). Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic. Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców m.in.: Enjott Schneidera, Pawła Mykietyna, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa, Michaela Colina, Pawła Łukaszewskiego i wielu innych. Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Reprezentuje Polskę na licznych międzynarodowych konwencjach fletowych. Łukasz Długosz był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody Gwarancje Kultury TVP Kultura. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał szereg prestiżowych nagród i stypendiów m.in.: Gasteig Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis, Deutsche Stiftung Musikleben. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


BILETY: NORMALNY 16 zł , ULGOWY 11 zł*
Sprzedaż:
- w kasie Filharmonii Koszalińskiej pn-pt 11:00 - 15:00,
- w Internecie poprzez kupbilecik.pl
- w dniu koncertu na godzinę przed koncertem przy Kościele.

*Bilet ulgowy przysługuje: uczniom, studentom do 26 roku życia, emerytom, rencistom, posiadaczom Koszalińskiej Karty Seniora i Koszalińskiej Karty Dużej Rodziny.

Festiwal Finansują:

Sponsorzy:

   sponsor-medicalbeta     sponsor-toyota     sponsor-flens     sponsor-elfa     sponsor-kuncer     sponsor-radewrosnowo

© 2020 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS