Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert organowy

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie franciszkanie_2652.jpg

Godzina koncertu17.08.2018 r., godz. 19:15

Miejsce koncertuKoszalin, Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Kup bilet

Opis rozszerzony:

Błażej Musiałczyk organy
Zespół solistów Lumen Vocale

Program
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Piece d’orgue BWV 572
– Opracowanie chorału O Mensch bewein dein Sünde Gross BWV 622
Marian Sawa (1937-2005) – Taneczne obrazki
Josef Rheinberger (1839-1901) – Cantilene z Sonaty d-moll op.148
Charles-Marie Widor (1844-1937) – Toccata z V Symfonii Organowej
*
Juliusz Łuciuk (*1927) – O, ziemio polska (sł. Jan Paweł II)
Józef Świder (1930-2014) – Modlitwa do Bogarodzicy (sł. K.I. Baczyński)
opr. Jacek Sykulski (*1964) – Góralu czy Ci nie żal
Marek Raczyński – Laudate Dominum
Claude Debussy (1862-1918) – Yver, vous n'estes qu'un villain
Marek Raczyński – Gaudeamus omnes
Gioachino Rossini (1792-1868) – Toast pour le nouvel an
Eric Whitacre (*1970) – With a Lily in your hand
Leo Nestor (*1948) – Factus est repente de caelo sonus
Michael Engelhardt – Gaudete
opr. Wolfgang Kelber (*1951)– Good News
opr. William Henry Smith (1825-1891) – Ride the ChariotBłażej Musiałczyk, pochodzi z Sieradza. Na stałe związany z Wejherowem i Gdańskiem, gdzie od 2006 roku pełni funkcję organisty Archikatedry Oliwskiej jak również prezentera znajdujących się tam słynnych organów. Od roku 2010 pełni funkcję dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu. Jest dyrektorem artystycznym Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi, pomysłodawcą oraz dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sieradzka Jesień Organowa oraz prezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki, z którą organizuje szereg koncertów oraz przedsięwzięć promujących muzykę organową i chóralną. Na stałe współpracuje ze znakomitym trębaczem Pawłem Huliszem, zespołem Tubicinatores Gedanenses oraz sopranistką Małgorzatą Rocławską, z którymi koncertuje na wielu festiwalach w Polsce i Europie. Absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego . Laureat III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumi w roku 2005. W 2010 r. ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Umiejętności gry doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów takich jak: Olivier Latry, Peter van Dijk, Bruno Oberhammer, Wolfgang Deutsch, Jose Enrique Ayarra Jarne, Jaroslav Tuma, Julian Gembalski oraz Pierre Pincemaille i Wolfgang Seifen (improwizacja organowa). W roku 2006 wziął udział w nagraniu płyty Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie, która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty. Posiada na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji. Koncertuje jako solista i kameralista. 

Zespół Solistów Lumen Vocale rozpoczął działalność w styczniu 2011 r. Obecny skład tworzą muzycy różnych specjalności, których łączy pasja do śpiewu zespołowego. Zachowując tradycje chóralnego podejścia do brzmienia członkowie zespołu starają się równocześnie eksponować indywidualne barwy poszczególnych głosów. Koncepcja ta znajduje odzwierciedlenie w nazwie Zespół Solistów. Duże doświadczenie w przeróżnych stylach muzycznych umożliwia im zarówno zmierzenie się z muzyką dawną, jak i szukanie ciekawych pomysłów brzmieniowych we współczesnych kompozycjach. Oprócz bogatej działalności koncertowej, zespół pochwalić się może licznymi osiągnięciami na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach. Do najważniejszych należą: Grand Prix na XXV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii (2013 r.), III miejsce na 46 Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat (2014 r.), Nagroda Główna w konkursie Musica Sacra oraz Złoty Dyplom i Nagroda Dyrektora Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach na 51 Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (2016 r.), I miejsce w kategorii - zespoły wokalne, na XIV Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis (2011 r.), Złoty Dyplom w kategorii chórów świeckich na V Ogólnopolskim Konkursie Ars Liturgica w Gnieźnie (2012 r.) oraz udział w III A cappella Poznan Festival, na zaproszenie Affabre Concinui (2012 r.). Zespół parokrotnie odbył tournée po Ukrainie, na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. W 2017 r. ukazała się pierwsza płyta Lumen Vocale contemporary choral music.
Kierownikiem artystycznym zespołu jest Marianna Majchrzak, absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury chóralnej prof. dr hab. Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz. Od 2011 roku jest wykładowcą w macierzystej uczelni. Tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura obroniła w 2015 r. Tematyką badań był Śpiew chorałowy jako źródło inspiracji dla kompozytorów renesansowych i współczesnych. Wśród licznych osiągnięć indywidualnych wyróżnić należy II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych (2010 r.), nagrodę dla najlepszego dyrygenta na VI Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł (2011 r.) oraz na VIII Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy, a także wyróżnienie na V Międzynarodowym Turnieju Dyrygentury Chóralnej W stronę Polifonii we Wrocławiu (2011 r.). Marianna Majchrzak była także stypendystką programu Erasmus na Universitate fur Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu oraz uczestniczką Masterclass for Choral Conductors w Marktoberdorfie (2013 r.). Wizytówką jej aktywnej działalności artystycznej są zarówno liczne projekty uczelniane (m.in. współpraca z Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyr. prof. Marka Gandeckiego), jak i prowadzone przez nią zespoły, doceniane na wielu konkursach i festiwalach: Zespół Solistów Lumen Vocale, Sołacki Chór Kameralny, oraz Chór Szkoły Muzycznej Yamaha w Zielonej Górze.

BILETY: NORMALNY 16 zł , ULGOWY 11 zł*
Sprzedaż:
- w kasie Filharmonii Koszalińskiej pn-pt 11:00 - 15:00,
- w Internecie poprzez kupbilecik.pl
- w dniu koncertu na godzinę przed koncertem przy Kościele.

*Bilet ulgowy przysługuje: uczniom, studentom do 26 roku życia, emerytom, rencistom, posiadaczom Koszalińskiej Karty Seniora i Koszalińskiej Karty Dużej Rodziny.

Festiwal Finansują:

Sponsorzy:

   sponsor-medicalbeta     sponsor-toyota     sponsor-flens     sponsor-elfa     sponsor-kuncer     sponsor-radewrosnowo

© 2020 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS