data:

26 listopada 2022 r. (sobota), godz. 18:00

bilety:

I strefa – 60 zł
II strefa – 50 zł

w dniu koncertu wszystkie bilety – 80 zł

wykonawcy:

ukraiński chór męski ŻURAWLI

Ten reprezentacyjny chór Związku Ukraińców w Polsce powstał w lutym 1972 roku z inicjatywy Michała Strumińskiego, wielbiciela i znawcy ukraińskiej pieśni chóralnej. Założycielem i pierwszym dyrygentem chóru był ukraiński działacz społeczny Jarosław Polański - pochodzący z Łemkowszczyzny dyrygent, pedagog i popularyzator pieśni łemkowskich, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Pierwsza próba chóru odbyła się w lutym 1972 roku w Śródborowie pod Warszawą i uczestniczyło w niej 35 przyszłych chórzystów, zaś pierwszy koncert – 27 lutego 1972 roku w sali Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. W 1983 roku na czele chóru stanął jeden z chórzystów – Roman Rewakowicz, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1993 roku dyrygentem „Żurawli” został inny członek zespołu – Roman Radziwonowicz, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej. Od 1999 do 2003 roku chór prowadził Jarosław Lewków, absolwent Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. W 2003 roku funkcję dyrygenta objął Jarosław Wujcik, były członek chóru, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Śpiew chóru utrwalono na pięciu płytach długogrających, nagraniach radiowych i telewizyjnych oraz pięciu płytach CD. Chór dał kilkaset koncertów, m.in. w Polsce, Ukrainie, Belgii, Holandii, Grecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie.

W repertuarze „Żurawli” można znaleźć utwory Ławry Kijowsko-Peczerskiej, pieśni historyczne, klasyczne, fragmenty ukraińskich oper. Wśród kompozytorów, których utwory można usłyszeć na koncertach chóru, są Dmytro Bortniański, Artemij Wedel, Mychajło Werbycki, Mykoła Łysenko, Kyryło Stecenko, Mykoła Łeontowycz, Fiłaret Kołessa i wielu, wielu innych. Honorowe miejsce w repertuarze zespołu zajmują opracowania ukraińskich pieśni ludowych, także w nowych współczesnych aranżacjach Wołodymyra Wołontyra czy Wołodymyra Zubyckiego. „Żurawli” jako pierwsi wykonali też Liturgię Świętego Jana Chryzostoma skomponowaną przez współczesnego ukraińskiego kompozytora tworzącego w Polsce, ks. Bohdana M. Drozda.

W chórze śpiewało w sumie ponad 200 osób – przedstawicieli społeczności ukraińskiej, mieszkających na terytorium całej Polski (od Przemyśla po Szczecin, od Wrocławia po Giżycko), z niejednorodnym przygotowaniem muzycznym, na co dzień pracujących w różnych zawodach - są wśród nich lekarze, inżynierowie, nauczyciele, rolnicy i studenci. Wszystkich łączy wspólna pasja – śpiew.

kup bilet