Koncert kwintetów „Danylo Vinarikov Ensemble” i „O.N.E. ”

Daty:

  • 4 września 2021 r.(sobota), godz. 20:00

Bilety:

  • 40 zł I strefa
  • 30 zł II strefa

Kup bilet

Danylo Viniarikov, absolwent Akademii Muzycznej w Dnieprze, jest ukraińskim kompozytorem i saksofonistą, a założony przez niego „Danylo Vinarikov Ensemble” jest jednym z najbardziej aktywnych zespołów młodej generacji jazzowej sceny ukraińskiej. Grupa reprezentuje przemysłową część Ukrainy, czyli miasto Dniepr. Swoją twórczość dedykuje temu otoczeniu. W 2018 roku ukazał się debiutancki album "Old Bookcase" (jako „Dark Side Trio”), promowany singlem "Industrial Song". „Danylo Vinarikov Ensemble” grali m.in. podczas Leopolis Jazz Festival (2018), Szczecin Jazz Festival (2019), Jazz On Dnieper (2020, 2021), Am I Jazz (2020). Podczas koncertu w Koszalinie zespół zagra w składzie:
Danylo Vinarikov - saksofon tenorowy
Kyrylo Revkov - saksofon altowy
Misha Lyshenko - fortepian
Serhii Artemov - bas
Dmytro Lytvynenko - perkusja

Zespół „O.N.E. Quintet” wykonuje autorski program, złożony z kompozycji i aranżacji tworzących go instrumentalistek. Jest to jazz zagrany nowocześnie, czerpiący inspirację zarówno z muzyki współczesnej, jak i hip hopu oraz etno.
Muc, Rusinowska, Atmańska, Drabek i Wybrańczyk to wybitne przedstawicielki
młodego pokolenia muzyków, na co dzień́ udzielające się na scenie jazzowej, awangardowej i pop. „(…) O.N.E. to jazz, jazz podany nowocześnie, z elementami hip hopu, muzyki ludowej, w dodatku zagrany z rockowym biglem, a brzmiące potężnie, nakładające się na siebie partie saksofonu i skrzypiec, stanowiąc nieledwie nowy intrygujący dźwięk, nową jakość.” - Czesław Romanowski, Festiwal Jazz Jantar

„O.N.E. Quintet” był w 2018 roku częścią finału Industriady / Kobiety grają Industrię. Wystąpił również podczas uroczystości 100. rocznicy uzyskania praw politycznych przez kobiety w Polsce. W 2019 roku zespół otrzymał wyróżnienie na konkursie „Ladies Jazz Festival” w Gdyni oraz nagrodę specjalną na „Krokus Jazz Festiwal” w 2019 roku w Jeleniej Górze, a także został zaproszony do finałowego składu „B-Jazz International Contest” w 2020 roku w Belgii. W 2020 roku zespół „O.N.E. Quintet” został wybrany przez krytyków JAZZ FORUM jako zespół roku w kategorii NADZIEJA JAZZU oraz nominowany do nagrody FRYDERYK w tej samej kategorii. W listopadzie 2019 roku w Cavatina Non-profit Studio został nagrany debiutancki album zespołu o tytule „ONE”. Wydała go wytwórnia Audio Cave. Album miał premierę 1 maja 2020 roku, a niecały rok później debiutancki album doczekał się również wydania na winylu. „Znakomity album – dojrzały, bezkompromisowy, obalający mity, łamiący konwencje. I w jakimś sensie przełomowy – wierzę, że ta propozycja wstrząśnie naszym jazzowym
podwórkiem.” – Bogdan Chmura, Jazz Forum.

Jako zespół, „O.N.E. Quintet” są dumne, że jako kobiety mogą reprezentować polską scenę jazzową i przecierać szlaki następnym pokoleniom młodych artystek. Głównymi inspiracjami kwintetu są: Soweto Kinch, Krzysztof Komeda, Brad Mehldau, Zbigniew Seifert, Zbigniew Namysłowski, Adam Pierończyk, Charlie Haden czy Chris Dave. Zespół tworzą:
Monika Muc - saksofon
Dominika Rusinowska - skrzypce,
Pola Atmańska - fortepian
Kamila Drabek - kontrabas
Patrycja Wybrańczyk – perkusja

Kup bilet