Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert organowy

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie Koszalin_26529.jpg

Godzina koncertu18.08.2017 r., godz. 19:15

Miejsce koncertuKoszalin, Katedra Niepok. Poczęcia NMP

Kup bilet

Opis rozszerzony:

51. Międzynarodowy Festiwal Organowy
Marek Stefański  organy
Quartetto Galante zespół kameralny
Dominik Wroniszewski - obój
Justyna Jakubowska - wiolonczela
Piotr Jakubowski - skrzypce
Adam Vogelsinger – altówka

PROGRAM
Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Uwertura, Recytatyw, Aria, Chorał-Fuga podwójna BWV 1083 (na podstawie basu cyfrowanego z kantaty 1083 opr. na organy M. Stefański) 
Gustav Adolf Merkel (1827-1885) – Fantazja i fuga d-moll op. 113 b 

Johann Christian Bach (1735-1782) - Kwartet obojowy B-dur W.B. 56
Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) - Kwartet obojowy F-dur K. 370Marek Stefański
ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994 r. dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista - solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem "Organum" tournee koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. W latach 1996-2007 piastował stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie jako doktor habilitowany na stanowisku adiunkta. Wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej, Izraelu i Rosji. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych dla polskich wytwórni fonograficznych DUX, Musicon oraz moskiewskiej Art Bene. Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk w roku 2006 został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Niemczech, Luksemburgu i Rosji. W maju bieżącego roku, jako jedyny organista z Europy, reprezentował Stary Kontynent podczas Międzynarodowego festiwalu 5 continents – 5 organists w Seulu w Korei Południowej. 

Dominik Wroniszewski 
absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i pierwszy oboista Filharmonii Koszalińskiej. Jest stypendystą oraz laureatem konkursów krajowych. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. Franka de Bruine (Holandia) i prof. Gregor Witta (Niemcy). Jest czynnym kameralistą i członkiem Royal Wind Quintet Bydgoszcz. Jako solista występował w filharmoniach w Bydgoszczy i Koszalinie. Współpracuje z wieloma zespołami m.in Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Capellą Bydgostiensis, a także z wieloma orkiestrami symfonicznymi i operowymi. Odbył z nimi kilka tournée po Niemczech, Szwajcarii, Chinach i USA. Brał udział w prestiżowych festiwalach takich jak Festspiele Mecklenburg-Vorpommern oraz Sommets Musicaux de Gstaad. Jako członek orkiestry ma w swoim dorobku nagrania płytowe (Sony Classical), telewizyjne i występy ze światowej sławy solistami.

Piotr Jakubowski
ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi z wyróżnieniem. Laureat wielu nagród na konkursach krajowych i zagranicznych: II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zenona Płoszaja (Łódź, 2003), wyróżnienie na Makroregionalnych Przesłuchaniach Skrzypcowych (Warszawa 2004), wyróżnienie na II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów (Kraków, 2007). Uczestnik wielu kursów mistrzowskich: podczas Letniej Akademii Muzycznej w Żaganiu w kl. prof. Iwony Wojciechowskiej, u prof. Kathrin Scholtz w Bremen, prof. Edwarda Zienkowskiego w Austrii, prof. Moniki Urbaniak-Lisik w Bernie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008). Występował z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej oraz zespołem Teatru Muzycznego w Łodzi, a także z zespołami: Łódzkie Smyczki, Orkiestra Czterech Kultur, Camerata Pro Arte, Vivid Singers. Na stałe współpracuje z Hollyłódzką Orkiestrą Filmową. Jest współzałożycielem kwartetu smyczkowego Quartetto Giovane. Obecnie muzyk orkiestry Filharmonii Koszalińskiej.

Adam Vogelsinger
skrzypek, altowiolista i aranżer. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w Zespole Państwowych szkół Muzycznych w Koszalinie, a następnie kontynuował w Szkole Talentów w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Studia odbył na Akademii Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem prof. Bartosza Bryły. Po ukończeniu studiów wyjechał do Austrii, by studiować grę na altówce w Grazu pod kierunkiem prof. Mathiassa Maurera, a następnie w Wiedniu u prof. Ilse Wincor. Obecnie pracuje w Filharmonii Koszalińskiej w grupie I skrzypiec. Jest laureatem licznych konkursów muzycznych (m.in. zajął II miejsce na Makroregionalnym Konkursie Skrzypcowym w Poznaniu w 1993 roku). Występował na wszystkich kontynentach z orkiestrą Wiener Kammerorchester, z którą współpracuje od 2004 roku. Jest też cenionym aranżerem. W 2012 roku wraz z kompozytorem i pianistą Maciejem Osadą, stworzył aranżacje dla grupy Vox, która wystąpiła z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej.

Justyna Jakubowska
absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest m.in. laureatką I miejsca na Międzynarodowym Konkursie w Bydgoszczy, II miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzycznych w Krasiczynie, III miejsca na Ogólnopolskim Konkursie w Łodzi, wyróżnienia na Makroregionalnych Przesłuchaniach w Warszawie oraz wyróżnienia I stopnia na Międzynarodowym Konkursie we Wrocławiu. Uczestniczka wielu kursów mistrzowskich w klasie prof. S. Firleja, prof. T. Strahla, prof. C. Barczyk (USA), prof. Markusa Nyikos’a (Niemcy) oraz prof. Jeroena Reuling’a (Holandia), a także mistrzowskich kursów kameralnych u Royal String Quartet. Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Programu Stypendialnego Agrafki Muzycznej. Koncertowała z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej oraz zespołem Teatru Wielkiego w Łodzi, Orkiestrą Kameralną Łódzkie Smyczki, Poznańską Orkiestrą Kameralną L'Autunno, Camerata Pro Arte, Orkiestrą Czterech Kultur pod dyrekcją Daniela Raiskina, a także zespołem kameralnym Alla Vienna i Vivid Singers w kraju i za granicą. Wielokrotnie występowała i nagrywała z popularnym zespołem Varius Manx. Na stałe współpracuje z Hollyłódzką Orkiestrą Filmową. Jest współzałożycielką kwartetu smyczkowego Quartetto Giovane. Obecnie muzyk Filharmonii Koszalińskiej, i pedagog PSM I st. w Białogardzie.


BILETY: NORMALNY 16 zł , ULGOWY 11 zł*
Przedsprzedaż biletów w kasie Filharmonii Koszalińskiej, ul. Piastowska 2 w godzinach otwarcia kasy.
Sprzedaż w dniu koncertu na godzinę przed koncertem przy Katedrze.

*Bilet ulgowy przysługuje: uczniom, studentom do 26 roku życia, pracownikom Filharmonii Koszalińskiej, emerytom, rencistom, posiadaczom Karty Seniora i Karty Dużej Rodziny.

Festiwal Finansują:

Sponsorzy:

   sponsor-medicalbeta     sponsor-toyota     sponsor-flens     sponsor-elfa     sponsor-kuncer     sponsor-radewrosnowo

© 2019 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS