Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert organowy

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie koszalin organy2.jpg

Godzina koncertu30.08.2013 r., godz. 19:15

Miejsce koncertuKoszalin, katerda NMP

Opis rozszerzony:

Bogdan Narloch organy
Marzena Michałowska sopran
Eugeniusz Kus dyrygent
Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej


Program:

Felix Borowski
1872-1956
Premiere Suite in E minor (organy solo)
Prélude, Méditation-Elégie, Toccata

Francis Poulenc
1899-1963
Koncert g-moll
na organy, orkiestrę smyczkową i kotły

Marek Jasiński
1949-2010
Elegia na orkiestrę smyczkową

Wolfgang Amadeusz Mozart 
1756-1791
Motet „Exsultate Jubilate” KV 165
na sopran i orkiestrę


Bogdan Narloch
Studia muzyczne odbył w klasie organów prof. Leona Batora w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Brał udział w wielu kursach interpretacji muzyki organowej, m.in. u Milana Šlechty w Pradze, Guy Boveta, U. Spang-Hansena. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie. Od 1995 roku wspólnie z prof. Markiem Toporowskim organizuje w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej, odbywające się pod patronatem Ministra Kultury. Prowadziło je wielu wybitnych organistów, m.in. Christopher Stembridge, Klaus Eichhorn, Vincent Warnier, Jaroslav Tuma, Wolfgang Seifen, Peter van Dijk, Christoph Grohmann, Aude Heurtematte, Desmond Hunter, Jan van Mol, Dalibor Miklavičič, Dietrich Kollmannsperger. Jest wykładowcą w stopniu doktora habilitowanego na Akademii Sztuki w Szczecinie, Instytucie Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz nauczycielem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, gdzie prowadzi klasę organów. Członek Diecezjalnej Komisji Śpiewu, Muzyki Kościelnej i Instrumentów Muzycznych, w której zajmuje się sprawami organów Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Brał udział w wielu koncertach w kraju i za granicą (Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Włochy). W swoim dorobku posiada kilka nagrań CD m.in. prezentując historyczne organy i muzykę organową Pomorza.


Marzena Michałowska
Ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 2006 roku jest wykładowcą na Wydziale Wokalnym tejże uczelni. Umiejętności wokalne doskonaliła między innymi u Ryszarda Karczykowskiego, Poppy Holden, Jadwigi Rappe, Christiane Hampe i Heleny Łazarskiej. Od wielu lat koncertuje w Polsce i poza jej granicami jako gość licznych międzynarodowych festiwali muzycznych. W 2005 roku na zaproszenie Komische Oper w Berlinie wystąpiła w partii Donny Anny w operze Don Giovanni Mozarta. Współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami oraz orkiestrami. Jest laureatką II nagrody (pierwszej nie przyznano) oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie arii J. S. Bacha na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju (2002). Otrzymała także wyróżnienie oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pieśni Karola Szymanowskiego podczas Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (2003). W maju 2006 roku zdobyła III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Vrable (Słowacja). W dorobku fonograficznym ma 14 albumów płytowych, w tym nagrania dla Polskiego Radia. W 2008 płyta Musica Sacromontana z jej udziałem otrzymała statuetkę Fryderyka - prestiżową nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego.


Eugeniusz Kus
Ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu, a następnie doskonalił swe umiejętności na wyższych uczelniach muzycznych w Warszawie, Hadze, Rotterdamie i w Wiedniu. Od 1969 do 2005 był kierownikiem artystycznym chóru Uniwersytetu Szczecińskiego, a od 1984 prowadzi profesjonalny kameralny chór i orkiestrę Camerata Nova. Z zespołami tymi brał udział w wielu festiwalach, koncertował prawie we wszystkich krajach Europy, a także w USA, Chinach i Brazylii. W swoim dorobku (z wymienionymi zespołami, a także jako dyrygent gościnny z orkiestrami Filharmonii Szczecińskiej, Bałtyckiej, Koszalińskiej, Zielonogórskiej, Kameralnej z Prenzlau i innymi) posiada wykonania wielu znaczących dzieł muzyki Wokalno-instrumentalnej i kameralnej, od utworów okresu baroku: J. S. Bacha (w tym obie Pasje, Oratorium na Boże Narodzenie), A. Vivaldiego, G. F. Haendla, poprzez msze W. A. Mozarta, oratoria J. Haydna, dzieła J. Brahmsa, G. Rossiniego, aż do muzyki kompozytorów współczesnych (K. Szymanowski, C. Orff, I. Strawiński, Z. Kodaly, P. Moss, K. Penderecki, i inni), w tym także kompozytorów szczecińskich. Jest często zapraszany do udziału w jury międzynarodowych konkursów chóralnych, śpiewu solowego oraz kompozytorskich – we Włoszech, Grecji, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii, Polsce, na Węgrzech, w Chinach, w Hong-Kongu, Korei Południowej. Pełniąc w latach 1974-2007 funkcję dyrektora Zamku Książąt Pomorskich, największego centrum kultury w Szczecinie, był inicjatorem i organizatorem wielu festiwali, warsztatów i koncertów. Jest dyrektorem artystycznym znaczących festiwali muzycznych w Kamieniu Pomorskim i Szczecinie oraz Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Szczecinie. Posiada tytuł profesora sztuk muzycznych. W latach 2004 - 2010 był profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, a od 2010 jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie. Za swe zasługi w dziedzinie sztuki został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, ostatnio, w październiku 2012, Krzyżem I Klasy.


BILETY:
10 zł (ulgowy) i 15 zł (normalny) do nabycia:
- w dniu koncertu od godz. 18.00 przed katedrą NMP
- Biuro Turysta, ul. Andersa 2, godz. 9.30-17.00, tel. 94 342 45 11

Festiwal Finansują:

Sponsorzy:

       sponsor-toyota   sponsor-elfa  

© 2019 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS