Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Koncert symfoniczny

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie 19.12.14.jpg

Godzina koncertu19.12.2014 r., godz. 18:30

Miejsce koncertuKoszalin, Filharmonia Koszalińska

Opis rozszerzony:

Eugeniusz Kus dyrygent
Mateusz Teliński śpiew
Katarzyna Tapek
śpiew
Chór „Cantate Deo”
Mirella Telińska przygotowanie chóru
Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej

Jan Maklakiewicz Kolędy na chór i orkiestrę
Anonim
Hymn Bożonarodzeniowy w aranżacji Davida Willcocksa – „Adeste Fideles”
Anonim
„Nie było miejsca dla Ciebie” c-moll
Irwing Berling
„White Christmas” Es-dur
Feliks Mendelssohn
„Hark! The herald Angels sing” G-dur
J. Pierpont
„Jingle, bells!” w aranżacji Davida Willcocksa
Arcangelo Corelli
Concerto grosso op. 6 nr 8 „Na Boże Narodzenie”
Georg Friedrich Händel Suita
„Muzyka na wodzie”
Franz Schubert
VIII symfonia h-moll „Niedokończona”


Eugeniusz Kus
Ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu, a następnie doskonalił swe umiejętności na wyższych uczelniach muzycznych w Warszawie, Hadze, Rotterdamie i w Wiedniu. Od 1969 do 2005 był kierownikiem artystycznym chóru Uniwersytetu Szczecińskiego, a od 1984 prowadzi profesjonalny kameralny chór i orkiestrę Camerata Nova. Z zespołami tymi brał udział w wielu festiwalach, koncertował prawie we wszystkich krajach Europy, a także w USA, Chinach i Brazylii. W swoim dorobku (z wymienionymi zespołami, a także jako dyrygent gościnny z orkiestrami Filharmonii Szczecińskiej, Bałtyckiej, Koszalińskiej, Zielonogórskiej, Kameralnej z Prenzlau i innymi) posiada wykonania wielu znaczących dzieł muzyki wokalno-instrumentalnej i kameralnej, od utworów okresu baroku: J. S. Bacha (w tym obie Pasje, Oratorium na Boże Narodzenie), A. Vivaldiego, G. F. Haendla, poprzez msze W. A. Mozarta, oratoria J. Haydna, dzieła J. Brahmsa, G. Rossiniego, aż do muzyki kompozytorów współczesnych (K. Szymanowski, C. Orff, I. Strawiński, Z. Kodaly, P. Moss, K. Penderecki, i inni), w tym także kompozytorów szczecińskich. Jest często zapraszany do udziału w jury międzynarodowych konkursów chóralnych, śpiewu solowego oraz kompozytorskich – we Włoszech, Grecji, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii, Polsce, na Węgrzech, w Chinach, w Hong-Kongu, Korei Południowej. Pełniąc w latach 1974-2007 funkcję dyrektora Zamku Książąt Pomorskich, największego centrum kultury w Szczecinie, był inicjatorem i organizatorem wielu festiwali, warsztatów i koncertów. Jest dyrektorem artystycznym znaczących festiwali muzycznych w Kamieniu Pomorskim i Szczecinie oraz Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Szczecinie. Posiada tytuł profesora sztuk muzycznych. W latach 2004 - 2010 był profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, a od 2010 jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie. Za swe zasługi w dziedzinie sztuki został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, ostatnio, w październiku 2012, Krzyżem I Klasy.

Mateusz Teliński
Magister sztuki, ukończył studia na wydziale wokalno-aktorskim na specjalności śpiew solowy. Urodził się 23 czerwca 1987 roku w Koszalinie. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Koszalinie w klasie skrzypiec oraz saksofonu. Od 5 roku życia śpiewał w koszalińskim katedralnym chórze chłopięco - męskim Cantate Deo. Z chórem koncertował na całym świecie między innymi: w 2002 w Korei, w 2007 tournee po Stanach Zjednoczonych (Chicago, Nowy Jork, Seattle). Do dziś współpracuje z chórem jako solista i konsultant wokalny. W 2007 w koszalińskim amfiteatrze zgrał rolę Sciarrone w Tosce Pucciniego - pod dyrekcją Rubena Silvy. Studia wokalne rozpoczął w 2007 w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Macieja Witkiewicza. Od 2009 roku studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie Leszka Skrli. W 2012 roku współpracował z Operą Bałtycką przy operze Carmen w zespole chóralnym. Pracował w Teatrze Operowym w Schwerinie w Niemczech w chórze przy spektaklu Pajace L. Cavallo. Wykonał solową partię basową w mszy G-dur Shuberta z Filharmonią Koszalińską, pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego. W maju 2013 jako recital dyplomowy zagrał w dwóch operach wystawionych w Operze Bałtyckiej. Partię Simone w Gianni Schicchi Pucciniego oraz Nortona w Wekslu małżeńskim Rossiniego. Opera Gianni Schicchi ponownie z jego udziałem wystawiana była w Operze Kameralnej w Warszawie. Stale współpracuje jako chórzysta z Nicolasem Hrudnikiem przy koncertach okazjonalnych w Bremen w Niemczech.

Katarzyna Tapek
Aktorka i wokalistka scen muzycznych. W czerwcu 2014 r. ukończyła Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim, specjalność: musical, w klasie Ryszarda Minkiewicza oraz Krzysztofa Bobrzeckiego. Wzięła udział w wielu spektaklach dramatycznych (Nord-Ost, Płatonow, Wszystkie jesteśmy Ofeliami, Bloczek, Moralność Pani Dulskiej, Zabawa w dziobanego)  oraz koncertach musicalowych w Akademii Muzycznej. W dyplomowym musicalu Godspell wykonała rolę Joanny. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 12 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie w klasie wiolonczeli a od 2007 roku kontynuowała naukę w klasie śpiewu solowego Ewy Alchimowicz-Wójcik. W tym okresie czasu związana była z Olsztyńska Grupa Metro, dzięki uprzejmości Studio Buffo zagrała główne role Julii oraz Anki, w młodzieżowym wykonaniu musicali Romeo i Julia oraz Metro. W maju 2012 roku zagrała tytułową rolę w muzycznym spektaklu Balladyna J. Słowackiego w reżyserii Tomasz Podsiadłego oraz z muzyką młodego kompozytora Rafała Kłoczko. Od sierpnia 2013 związana z zespołem wokalno-tanecznym Teatru Muzycznego w Poznaniu, gdzie wykonała takie solistyczne role jak: Antonia w musicalu Człowiek z la Manchy oraz Venus w operetce Orfeusz w Piekle.


Koszaliński Chór „Cantate Deo”
powstał pod koniec 1989 roku z inicjatywy księdza biskupa Ignacego Jeża. 1 czerwca 1991 roku obsługiwał od strony artystycznej uroczystości związane z pobytem Papieża Jana Pawła II w Koszalinie.
Przez 25 lat istnienia chór koncertował w wielu krajach Europy, m. in. w Barcelonie, Paryżu, Wiedniu, Linz, Salzburgu, Rzymie, Asyżu, Padwie, Bremen, Hamburgu, Hannowerze, Wilnie, Kijowie, Lwowie, Moskwie. Dał 17 koncertów w Stanach Zjednoczonych, m. in w Chicago, Seattle, Nowym Jorku oraz koncerty w Busan, w Korei Południowej.
Kolejne pokolenia adeptów sztuki chóralnej śpiewają około 40 koncertów rocznie dla polskiej i europejskiej publiczności. Do zespołu należą dzieci od dziewiątego roku życia oraz młodzież z koszalińskich szkół, studenci i młodzi mężczyźni, tworzący do 2007 roku chłopięcy, a później Męski Chór „Cantate Deo”.
Zespół wykonywał wielkie dzieła chóralne z orkiestrami m. in. w Barcelonie, Salzburgu, Bremen, Rzymie, Krakowie, Poznaniu, Tarnowie i z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej. Warto wymienić m. in. St. Moniuszki - „Litanie Ostrobramskie”, G. Fr. Haendla – fragmenty z oratorium „Mesjasz”, A. Vivaldiego - Glorię D-dur, W. A Mozarta - Mszę Koronacyjną, G. B. Pergolesiego - „Stabat Mater”, Fr. Schuberta - Mszę nr 2 G- dur.
Koszalińskie „Słowiki” przywiozły dla swojego miasta liczne nagrody z konkursów krajowych i międzynarodowych, dyplomy z Olimpiad chóralnych: dwa srebrne z Linz i Bremen oraz brązowy z Busan.
„Cantate Deo” prowadzi aktywną działalność charytatywną. W latach 1997 – 2006 w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym odbywały się koncerty „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, podczas których zbierano fundusze na pomoc dzieciom będącym pod opieką Caritasu Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej.  Zespół zorganizował cztery edycje koncertów na rzecz Koszalińskiego Hospicjum im. M. M. Kolbego pod hasłem „Śpieszmy się kochać ludzi…”. Koncertował i pomagał w przeprowadzeniu Ogólnopolskich Festiwali Osób z Niepełnosprawnością Umysłową w Miastku. Dla Koszalina zorganizował pięć edycji Święta Pieśni, mającego promować i konsolidować zespoły śpiewacze naszego miasta.
Od 1992 roku prezesem Zarządu Rady „Cantate Deo” jest Mirella Telińska, absolwentka Politechniki Koszalińskiej w 1987 roku oraz Szkoły Muzycznej II st. w Koszalinie - dyplom z fortepianu w klasie mgr Jadwigi Peki w 1981 roku, od 1996 roku nauczycielka fortepianu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz. Ukończyła studia podyplomowe zarządzania oświatą na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadzenia zespołów muzycznych śpiewaczych i instrumentalnych w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu oraz kurs mistrzowski dyrygencki prowadzony przez prof. Jerzego Salwarowskiego  w Gdańsku. Od 1992 roku organizuje wraz z kolejnymi zarządami wyjazdy chóru na konkursy, kongresy i olimpiady chóralne. Organizuje też liczne koncerty, którymi w większości dyryguje i oczywiście przygotowuje zespół do występów.


BILETY: 25, 30, 35 zł
Sprzedaż: kasa biletowa Filharmonii Koszalińskiej w godz. 11.00-15.00Sponsorzy:

            sponsor-toyota   sponsor-projekt-kuchnia

© 2018 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS