Filharmonia-logo
Tytuł artykułu

Inauguracja Festiwalu Organowego

Opis koncertu

Ozdobnik - nuty

Zdjecie koszalin organy236.jpg

Godzina koncertu3.07.2015 r., godz. 19:15

Miejsce koncertuKoszalin, Katedra Niepok. Poczęcia NMP

Opis rozszerzony:

49. Międzynarodowy Festiwal Organowy
Taras Baginets (Rosja) organy
Vicente Fortunato Moran (Filipiny-Tajwan) tenor
Chór Koszalin Canta Centrum Kultury 105 w Koszalinie
Chór Dysonans Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie
Eugeniusz Kus dyrygent
Ewa Szereda przygotowanie chórów
Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej

Johann Sebastian Bach Preludium i fuga c-moll BWV 546
Johannes Brahms Es ist ein’ Ros’ entsprungen
Johannes Brahms Herzlich tut mich verlangen op. 122 nr 8 i 10
Franz Liszt Preludium i fuga na temat B-A-C-H
Giacomo Puccini Aria Gratias Agimus Tibi z „Messa de Gloria”
Giuseppe Verdi Aria Ingemisco z „Requiem”
Giacomo Puccini Aria E luce van le stele z opery „Tosca”
Gabriel Fauré Cantique de Jean Racine op. 11
Giacomo Puccini Aria Recondita Armonia z opery „Tosca”
Gioacchino Rossini Aria Cujus Animam Gementem ze „Stabat Mater”
Giacomo Puccini Aria Nessun Dorma z opery „Turandot”
John Rutter Magnificat, cz. I

Taras Baginets urodzony w 1975, studiował organy i fortepian w Instytucie Sztuk w Charkowie u prof. Serhiya Yushkevicha. Brał udział w licznych kursach interpretacji muzyki organowej m.in u prof. Heinricha Walthera (Niemcy), prof. Michaela Radulesku (Austria), prof. Hansa Fagiusa (Szwecja), prof. Zsigmunda Zsatmary (Niemcy), prof. Ludgera Lohmanna (Niemcy). Od 2002 r. jest organistą w Swierd łowskim Stowarzyszeniu Filharmonicznym w Jekateryburgu w Rosji. Jest laureatem wielu konkursów organowych. Zajął I miejsce w Ogólnorosyjskim Otwartym Konkursie Organowym (2007), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Organowym w St. Petersburgu (2005), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Olega Yanchenki (2002), II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Alexandra Goedicke w Moskwie (2008), II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Mikaela Tariverdieva (2005) oraz III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Organowym w Hessen (2003). Nagrał 4 płyty CD, brał też udział w licznych programach telewizyjnych i radiowych. Koncertował na terenie całej Ukrainy i Rosji, a także w Niemczech, Szwecji, Francji, Danii, Holandii, Czechach, Austrii,Hiszpanii, Mołdawii, Litwie, Łotwie, Włoszech i Finlandii. Jest dyrektorem artystycznym odbywającego się corocznie Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego w Rosji.

Vicente Fortunato C. Moran urodził się w Masbate na Filipinach. Już od najmłodszych lat brał udział w licznych konkursach oepiewaczych. Duży wpływ na jego karierę wokalną miał udział w działalnooeci artystycznej prestiżowego chóru z Manili The San Miguel Master Chorale, z którym występował jako główny solista. Brał też udział w wielu programach telewizyjnych m.in. Disney Channel, oraz koncertach słynnych oepiewaczek filipińskich. Od 2003 r. mieszka w stolicy Tajwanu Tajpej, gdzie został zaangażowany jako solista w najlepszym na wyspie chórze Taipei Philharmonic Chamber Singer. Brał udział w wielu projektach artystycznych m.in. w renomowanym programie widowiskowo-telewizyjnym pt. Trzech tenorów. Występował w licznych koncertach zarówno w kraju, jak i za granicą, z równym powodzeniem oepiewając muzykę klasyczną, musicalową, jazzową i folklorystyczną (m.in. aborygeńską). Poza Tajwanem i Filipinami, koncertował w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Singapurze, Mongolii, Korei, Malezji, Polsce, Węgrzech, Czechach, Austrii, Francji, Turcji i Izraelu. Jako solista brał udział w wykonaniach m.in. Missa Criolla Ariela Ramireza, Missa Solemnis Ludwiga van Beethovena, Mszy h-moll Jana Sebastiana Bacha, Messa di Gloria Giacomo Pucciniego oraz Mszy d-moll Antona Brucknera. Obecnie przygotowuje się jako solista do kolejnego tournée po Chinach i Hong Kongu.

Eugeniusz Kus ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu, a następnie doskonali ł swe umiejętnooeci na wyższych uczelniach muzycznych w Warszawie, Hadze, Rotterdamie i w Wiedniu. Od 1969 do 2005 był kierownikiem artystycznym chóru Uniwersytetu Szczecińskiego, a od 1984 prowadzi profesjonalny kameralny chór i orkiestrę Camerata Nova. Z zespołami tymi brał udział w wielu festiwalach, koncertował prawie we wszystkich krajach Europy, a także w USA, Chinach i Brazylii. W swoim dorobku (z wymienionymi zespołami, a także jako dyrygent gooecinny z orkiestrami Filharmonii Szczecińskiej, Bałtyckiej, Koszalińskiej, Zielonogórskiej, Kameralnej z Prenzlau i innymi) posiada wykonania wielu znaczących dzieł muzyki wokalno-instrumentalnej i kameralnej, od utworów okresu baroku: J. S. Bacha (w tym obie Pasje, Oratorium na Boże Narodzenie), A. Vivaldiego, G. F. Haendla, poprzez msze W. A. Mozarta, oratoria J. Haydna, dzieła J. Brahmsa, G. Rossiniego, aż do muzyki kompozytorów współczesnych (K. Szymanowski, C. Orff, I. Strawiński, Z. Kodaly, P. Moss, K. Penderecki, i inni), w tym także kompozytorów szczecińskich. Jest często zapraszany do udziału w jury międzynarodowych konkursów chóralnych, oepiewu solowego oraz kompozytorskich – we Włoszech, Grecji, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii, Polsce, na Węgrzech, w Chinach, w Hong-Kongu, Korei Południowej. Pełniąc w latach 1974-2007 funkcję dyrektora Zamku Książąt Pomorskich, największego centrum kultury w Szczecinie, był inicjatorem i organizatorem wielu festiwali, warsztatów i koncertów. Jest dyrektorem artystycznym znaczących festiwali muzycznych w Kamieniu Pomorskim i Szczecinie oraz Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Szczecinie. Posiada tytuł profesora sztuk muzycznych. W latach 2004-2010 był profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, a od 2010 jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie. Za swe zasługi w dziedzinie sztuki został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, ostatnio, w paŸdzierniku 2012, Krzyżem I Klasy.


BILETY: 10 i 15 zł
Przedsprzedaż biletów w kasie Filharmonii Koszalińskiej, ul. Piastowska 2 w godz. 11:00-15:00.
Sprzedaż w dniu koncertu na godzinę przed koncertem przy Katedrze.

Festiwal Finansują:

Sponsorzy:

       sponsor-toyota   sponsor-elfa  

© 2019 Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Wykonanie: WEBSERWIS